Kisha famullitare e Shën Bartolomeut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha famullitare e Shën Bartolomeut
Marne Chiesa facciata.JPG
Kisha e Shën Bartolomeut në Marne
VendndodhjaMarne, në Provincën e Bergamos
Koordinatat45°37′16″N 9°33′32″E / 45.62111°N 9.55889°E / 45.62111; 9.55889
NdërtuarShekulli XII[1]
Invalid designation
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore

Kisha famullitare e Shën Bartolomeut është një monument i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore e cila gjendet në fshatin Marne të komunës së Filago.[2] Në këtë kishë të vogël është pagëzuar monsinjor Maurizio Malvestiti, peshkopi i Lodit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një ndërtesë e gjysmës së parë të shekullit të XII-të; Sot vetëm aksi i strukturës origjinale mbijeton. Struktura arkitekturore e ndërtesës ka një hark që arrin kulmin në apsidën që përmban disa afreske, mosha e të cilave është e vështirë të përcaktohet.

Kisha iu nënshtrua disa rinovimeve dhe zgjerimit në shekujt e nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë. Apsusi u restaurua ndërmjet viteve 1984 dhe 1988.[3]

Bibliography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kubach, Hans Erich. Architettura romanica, Milano, Electa, 1978, ISBN 88-435-2474-7
  • La Goff, Jacques. L'uomo medievale, Laterza, 1999, ISBN 88-420-4197-1
  • Labaa, Gian Maria. San Tomè in Almenno. Studi, ricerche, interventi per il restauro di una chiesa romanica. Bergamo, Lubrina, 2005, ISBN 88-7766-312-X
  • Moris, Lorenzo and Alessandro Pellegrini. Sulle tracce del romanico in provincia di Bergamo, Bergamo, Prov. Bergamo, 2003
  • Keller, Raffaella Poggiani; Filli Rossi; and Jim Bishop. Carta archeologica della Lombardia: carta archeologica del territorio di Bergamo. Modena, Ed. Panini, 1992. ISBN 88-7686-210-2
  • Tosco, Carlo. Architetti e committenti nel romanico lombardo, Roma, Viella, 1997, ISBN 88-85669-54-9
  • Labaa, Pino Capellini Giovan Maria. Itinerari dell'anno Mille, Bergamo, Sesab Ed.

Fotografitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ L. Moris, A. Pellegrini, p. 232 op. cit. en bibliografío
  2. ^ L. Moris, A. Pellegrini, p. 233 op. cit. en bibliografio
  3. ^ L. Moris, A. Pellegrini, p. 233 op. cit. na bibliografía

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]