Filago

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Filago (Itali)
Filàg
—  Qytet  —
Pamje nga Filago

Kalaja Marne

Administrimi
Shteti Italia Italia
Kryetari Massimo Zonca
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°38′0″V 9°33′0″L / 45.63333°V 9.55000°L / 45.63333; 9.55000 (Filago (Itali))Koordinatat: 45°38′0″V 9°33′0″L / 45.63333°V 9.55000°L / 45.63333; 9.55000 (Filago (Itali))
Popullsia 3.224 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore GMT UTC+1
Prefiksi (035)
Targa BG
Kodi Postar 24040
Vendndodhja
Filago (Itali) is located in Itali
Filago (Itali)
Filago (Itali)

Filago (Filàg në dialektin Filagon) është një qytet me 3.224 banorë në Provincën e Bergamos, të rajonit të LombardisëItali.

Është rreth 15 kilometra nga qyteti Bergamo.

Nga viti 2003 në Filago zhvillohet festivali Filagosto festival, festival i kushtuar muzikës së pavarur, vitrinë për gjini të ndryshme, nga rockreggae, nga popmuzikë elektronike.[2][3]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi demografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete të lidhura me qytetin Filago[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burimi:Istat - Regjistri i popullsisë 31 dhjetor 2010.
  2. ^ The Styles e Alborosie star di Filagosto il festival dei giovani
  3. ^ Filago, fra rock e reggae: 6 serate di musica[lidhje e vdekur]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]