Klabautermann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Klabautermann para restorantit "Der Wasserschout" pranë muzeut detar gjerman

Një klabautermann është një kobold uji që ndihmon detarët dhe peshkatarëtdetin Baltik dhe Detin e Veriut në detyrat e tyre. Është një krijesë e gëzuar dhe e zellshme, me një kuptim ekspert për shumicën e ujërave të zeza, dhe një talent muzikor i papërmbajtshëm. Besohet se shpëton detarët të larë në bord. Emri vjen nga folja e gjermanishtes së ulët klabastern që do të thotë "gjëmim" ose "bëj zhurmë". Është sugjeruar gjithashtu një etimologji që rrjedh emrin nga folja kalfatern (nga arabishtja kalafá, kalfat, në detari: mbutim, shtupimi i plasaritjeve të anijes me katran që mos të depërtojë uji).[1]

Imazhi i tij është i një detarit të vogël në të verdhë me një tub duhanit dhe kapelën e marinarëve, që shpesh mban edhe një çekiç. Kjo ngjashmëri është e gdhendur dhe e bashkangjitur në direk si një simbol i fatit të mirë.

Pavarësisht nga atributet pozitive, ekziston një ogur i lidhur me praninë e tij: asnjë anëtar i një anijeje të bekuar nga prania e tij nuk do ta shohë kurrë. Ai vetëm ndonjëherë bëhet i dukshëm për ekuipazhin e një anije të dënuar.

Kohët e fundit, klabautermann ndonjëherë përshkruhet se ka atribute më të këqija dhe fajësohet për gjërat që shkojnë keq në anije. Kjo mishërim i klabautermann është në formë e demonit apo goblinit, e prirur të luaj shaka dhe, përfundimisht, të dënojë anijen dhe ekuipazhin e saj. Ky përkeqësim i imazhit ndoshta buron nga marinarët, pasi kthehen në shtëpi, duke treguar histori për aventurat e tyre në det. Meqenëse jeta në det mund të jetë mjaft e shurdhër, të gjitha krijesat - reale, mitike dhe në mes - përfundimisht u bënë qendra e tregimeve mjaft të kota.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Personazhi i Meister Eder und sein Pumuckl, Pumuckl është një kobold me flokë të kuqe dhe pasardhës i klabautermann.
  • Në romanin e Hans Fallada Të gjithë vdesin vetëm (gjermanisht: Jeder stirbt für sich allein), autori përshkruan "rezistencën e njerëzve të vegjël" ndaj regjimit nazist. Romani tregon fushatën e vendosur dhe të qëndrueshme dy-vjeçare të banorëve të Berlinit Otto dhe Anna Quangel për të protestuar kundër qeverisë me aktin e shkrimit dhe shpërndarjes së kartolinave anti-naziste. Ky akt i guximshëm, i cili fillon kur çifti humbasin djalin e tyre në luftime në Francë, përfundimisht lëshon pasoja të rënda dhe katastrofike për shumë njerëz, jo vetëm për hetuesin kryesor të caktuar për rastin, Kommissar Escherich të Gestapo. Në ndjekje të kryesit të veprës për pjesën më të madhe të romanit, është Escherich ai që nofkon autorin e kartolinave "der Klabautermann".
  • Në anime dhe manga One Piece, Ussop pa diçka të frikshme e cila ishte duke riparuar Merry Going. Më vonë kur Usopp i tregoi Franky, ky i fundit e zbuloi se personi ishte klabautermann, një shpirt i anijeve.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leander Petzoldt, Kleines Lexikon der Dämonen und Elementargeister, Becksche Reihe, 1990, p. 109.