Jump to content

Klasi Wasp (luftanije amfibe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
USS Wasp më 4 tetor 2007.

Klasi Wasp (Shqip: Grerëz) është një klasë e anijeve sulmuese amfibe me helikopter zbarkues (LHD) të operuara nga Marina e Shteteve të Bashkuara. Bazuar në klasën Tarawa, me modifikime për të operuar avionë dhe mjete uljeje më të avancuara, klasa Wasp është e aftë të transportojë pothuajse të gjithë forcën e një Njësie Ekspeditare Detare të Trupave Detare të Shteteve të Bashkuara (MEU) dhe t'i zbarkojë ato në territorin armiqësor nëpërmjet anijes zbarkuese. ose helikopterë, si dhe sigurimin e mbështetjes ajrore nëpërmjet avionëve sulmues AV-8B Harrier II ose F-35B Lightning II stealth-fighters. Të gjitha anijet e klasit Wasp u ndërtuan nga Ingalls Shipbuilding, në Pascagoula, Mississippi, me anijen kryesore, USS Wasp, e porositur më 29 korrik 1989. Tetë anije të klasit Wasp u ndërtuan dhe që nga prilli 2021, shtatë janë në shërbim aktiv. pasi USS Bonhomme Richard u dëmtua rëndë nga zjarri më 12 korrik 2020 dhe më pas u çaktivizua në prill 2021.[1][2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "USS Bonhomme Richard fire: Sailors injured, crews battle blaze at Naval Base San Diego" (në anglisht). KGTV. 2020-07-12. Marrë më 2020-07-12.
  2. ^ "Fire-ravaged Bonhomme Richard will be decommissioned, then towed away for scrapping". The San Diego Union-Tribune. 9 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)