Jump to content

Kleopatra e Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kleopatra e Maqedonisë (rreth 355/354 p.e.s. - 308 p.e.s.), ose Kleopatra e Epirit, ishte një princeshë maqedonase dhe më vonë regjentë mbretëresha e Epirit. Vajza e Filipit II të Maqedonisë dhe Olimpisë së Epirit (Mirtal), ajo ishte motra e vetme e plotë e Aleksandrit të Madh. Vëllezërit e motrat e saj të tjera përfshijnë gjysmë motrat Selanika e Cynane, dhe gjysmë vëllai Filipi III i Maqedonisë .

Kleopatra u rrit nën kujdesin e së ëmës së saj në Pella. Në vitin 338 p.e.s, Kleopatra qëndroi në Pella me babanë e saj, ndërsa nëna e saj Olimpia u largua në Epir me vëllanë e saj mollos Aleksandrin I të Epirit (xhaxhai i Kleopatrës), gjersa vëllai i Kleopatrës, Aleksandri u largua në Iliri. Së shpejti Filipi e ndjeu se i duhej një aleancë me Aleksandrin I duke i ofruar dorën e bijës për martesë. Një martesë e madhe midis Kleopatrës dhe xhaxhait të saj Aleksandër I të Epirit u mbajt në vitin 336 p.e.s. Ishte në kremtimin e nuptialeve të saj, të cilat u zhvilluan në një shkallë të mrekullueshme në Egje në Maqedoni, ku edhe u vra Filip II.[1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Carney, Elizabeth Donnelly. Women and Monarchy in Macedonia. Oklahoma Series in Classical Culture. Univ. of Oklahoma Press: 2000.
  • Cleopatra Arkivuar 1 janar 2006 tek Wayback Machine from Charles Smith, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology (1867)
  • Cleopatra of Macedonia Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine from Livius on ancient history by Jona Lendering