Kodra e Stanicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kodra e Stanicës (shqip: Kodra e Stanicës) është një maje mali në Kosovë. Ajo është e vendosur në pjesën veriore të vendit, 20 km në perëndim të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë. Lartësia e Kodrës së Stanicës është 1,086 metra mbi nivelin e detit, ose 388 metra mbi terrenin përreth. Baza e saj është 22.5 milje. Kodra e Stanices është pjesë e Malit Çyçavica. [1] [2]

Relievi përreth Kodrës së Stanices është i ndryshëm dhe ajo paraqet pikën më të lartë të zonës përreth saj. Zona përreth Cycavicës është relativisht e populluar, me 222 banorë për kilometër katror. Qytetet më të afërta janë: Vushtrria, Kastrioti, Fushë Kosova, Prishtina, Drenasi, Skënderaj dhe Mitrovica. Bimësia përreth Kodrës së Stanicës është relativisht e zhvilluar në kodrat e afërta. Rajoni në fjalë është formacion kodrinoro - malor.

Temperatura mesatare është 12 °C. Muaji më i nxehtë është muaji korrik me 24 °C, dhe muaji dhjetor është muaji më i ftohtë me -3 °C. Reshjet mesatare të shiut 1,134 milimetra në vit. Muaji me të reshurat më të mëdha është muaji Maj, 143 milimetra shi dhe muaji më i thatë është muaji gusht me 25 milimetra shi. [3][4][5][6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°44′15″V 20°56′00″L / 42.7375°V 20.93333°L / 42.7375; 20.93333

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kodra e Stanices e Geonames.org (cc-by); pas përditësuar më 2012-01-19; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23
  2. ^ Kodra e Stanicës (mapcarta)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)