Kastrioti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjendeni te artikulli Kastrioti (Kthjellim. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Stampa:Qytet

Kastrioti ose Obiliqi është qytezë industriale në pjesën qendrore të Kosovës. Kastrioti ndodhet afër pranë Prishtines në rrugën kryesore për Mitrovicës. Komuna e Kastriotit është ndarë nga Prishtina në vitin 1989 dhe tani ka 20 fshatra duke përfshirë edhe qendrën. Komuna e Kastriotit është një komunë në Kosovë, e themeluar më 23 qershor 1988. Filloi të punojë 27 nëntor .

Historiku i Komunës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kastriotit ka qenë territor i veçantë qysh gjatë kohës së sundimit turk. Diku nga  viti 1873 njihet si qendër gjeostrategjike e Rrafshit të Kosovës. Me parë Kastrioti quhej Globoder. Në vitn 1912 emërohet Obiliq. Statusin e komunës e kishte gjithashtu pas Luftës së Parë dhe Luftës së DytëBotërore, deri ne vitin 1962, kur përfshihet në kuadër të komunës së Prishtinës. Më 27 nëntor 1989 prapë konstituohet si Komunë. Më20.12.1999, me vendim të Këshilli Komunal, është formuar Komisioni për Emërtimin e Vendbanimeve, me të cilin vendim qyteti i Obiliqit emërohet në Kastriot.

Kryetarët e komunës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013-2017- Xhafer Gashi 2009-2013-Mehmet Krasniqi 2007-2009-Rexhep Kelani' 2002-2007-Ismet Hashani 2000-2002-Rexhep Kelani 1999-2000- Nazif Shala Ish-kryetarët e Kuvendit janë Obiliq  :

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Obiliqit shtrihet në pjesën qendrore të Kosovës me një sipërfaqe prej 105 km2. Ka një pozitë të mirë gjeografike,  kufizohet me komunën e Prishtinës, Fushë Kosovës, Drenasit, Vushtrisë dhe Podujevës. Ka lidhje hekurudhore të rëndësishme me Mitrovicën. Këtë sipërfaqe e përbën një relief i ndryshëm me teren malor, sipërfaqe fushore dhe të rrafshët me tokë pjellore.

Pjesa qendrore shtrihet rreth lumit Sitnica, ndërsa pjesët tjera të reliefit në lindje shkojnë duke u ngritur në kodra e lugina të malit Qyqavica dhe në përëndim po ashtu në kodra e lugina (male të degëve të maleve të Albanikut (Kopaonikut). 

Rrjedhë se 75% e sipërfaqes së komunës është sipërfaqe e rrafshët dhe kodrinore, ndërsa diku rreth 25% janë terrene malore. Pika më e lartë e territorit të komunës është në fshatin Kozaricë me 740 m lartësi mbidetare, kurse pika më e ulët është tek ura në mes të fshatit Palaj dhe qytetit të Obiliqit me 530 m lartësi mbidetare.

Kjo komunë shtrihet rreth koordinantav gjeografike: 42° 41 24 V dhe 21° 04 40 L.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kastriotit është e pasur me pasuri natyrore të qymyrit dhe linjitit. Rezervat llogariten të jenë rreth 12 metra të thella dhe me një sipërfaqe prej afro 32 kilometra në vendin në mes të Sitnicës dhe lumit Drenica. Përndryshe veprimtari tjera me të cilat merren kastriotasit është edhe bujqësia e cila është e vështirësuar nga ndotja e termoncentraleve.

Punëdhënsit më të mëdhenjë janë:

  • KEK prodhues i energjisë elektrike
  • UNMIK-u administrim (76 të punsuar)
  • Qeveria e Kosovës

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko : Lista e ardhacakëve - Kastriot

Shumica e banorëve janë Shqiptarë por ka edhe fshatra të banuara me etnitete tjera si ashkalinjë e serb të cilët kryesisht banojnë në fshatrat Babi Most, Milloshevë, Crkvena Vodica e Plemetin.

Pas trazirave të marsit shumica e banorëve sllavë kanë vendosur të kalojnë në fshatin Plementin.

Popullsia Shqiptar Serbë Ashkali Romë Të tjerë Totali
1991 13,958 (46.2%) 11,809 (39.8%) A/R së bashku 3,767 (12.8%) 450 (1.1%) 29,523
1998 14,405 (43 %) 14,070 (42 %) minoritete tjera së bashku 5000 (15%) 33,500
korrik 2000 25,100 (84 %) 3,600 (12 %) A/R së bashku 1,250 (4 %) 50 30,000
prill 2002 24,000 (84 %) 3,425 (12 %) 491 (1.71%) 650 (2%) 82 < 0.3 28,653

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi

Gjatë masave të dhunshme serbe të viteve 1981-1999 dhe Lufta e Kosovës, "Dora e zezë" e ka shkatërruar një numër të librave në bibliotekën e Kastriotit. Tani Kastrioti ka shtëpinë e kultures që mbështetet nga Kompania Energjetike e Kosovës KEK-u.

Kastrioti ka disa shkolla të cilat janë të ndara në gjuhën shqipe dhe atë serbe. Në Plementin në vitin 2000 është hapur ndërtesa e shkollës për fëmijët serb ndërsa shqiptarët i zhvillojnë mësimet në baraka. Në përgjithësi janë shtatë shkolla fillore në gjuhën shqipe. Përafërsisht 91% janë shqiptarë (diku 2,796 - 3,084). Deri më trazirat e marsit kanë qenë tri shkolla fillore në gjuhën serbe mirëpo shkolla në qendër është dëmtuar dhe tani (2005) është renovuar dhe kontrollohet nga KFOR-i (Çekë)

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica është mysliman (nga fenë islame).

Radiostacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krijimi i Asamblesë së komunës ka filluar në zgjedhjet e fundit në vitin 2002. Në këto zgjedhej z.Ismet Hashani (LDK) është zgjedhur kryetarë dhe kryetar i kuvendit z.Hajrit Bekteshi (LDK) Në zgjedhjet e Nënorit 2007 Kryetar u zgjodh z.Rexhep Kelani (LDK),Kryesues i Kuvendit te Komunës .Burim GËRGURI(AAK) Dhe Asambleja Komunale duket në këte forme LDK-6,PDK-7,AAK-3,AKR-3,PD-1,ORA-1 Këshilltare Komunal,Kuvendi Komunal Qeveriset nga LDK dhe AAK Kualicion para zgjedhor. Kuvendi i Kastriotit ka 21 antarë të zgjedhur drejpërsëdrejti nga banorët.

2013 Zgjedhjet Lokale ,fitues del Xhafer Gashi nga AAK-ja. Kryesues i Kuvendit zgjidhet nga radhet e AAK-se Adem Preniqi-Kryesuesi i Kuvendit te Obiliqit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime
   * Sporti 

Në komunen e Kastriotit ka mjaft sporte që garojnë nëper liga të kosoves si në futboll , basketboll , hendboll etj. Klubi i futbollit në Kastriot është KF. KEK-u që garon në Ligen e parë të Kosoves. Në ligën e parë të basketbollit bëjn pjesë dhe KB. As Kastrioti. Në Hendboll kemi dy klube të cilat garojn në dy kategorit Klubi i hendbollit të femnav KH.KEK-u dhe klubi i hendbollit te meshkujve. Përpos klubeve kolektive kemi dhe individuale si në Karate , Boks , Takewando etj. të cilat kanë suksese të mëdhaja. Ndërsa ata që janë gjithmon afër këtyre klubeve janë Tifogrupi i njohur "Elektricistët" , janë djelmoshat e qytetit të cilët do i qëndrojn besnik qytetit.

Infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej rreth 150 kilometrave rrugë të asfaltuar 30 janë në gjendje të mirë, ndërsa jashtë qendrës mund të hasen rrugë të asfaltuara rreth qendrave të banuara ndërsa pjesa tjetër e rrugës është në gjendje si të ishin rrugë të një beteje luftarake. Gjatë stinës së dimrit ndodhë që fshatrat përreth qendrës për shkak të reshjeve të shiut e të dëborës të ç'kyqen nga rrjeti rrugorë me qendrën e Kastriotit

Ujësjellësi

Furnizuesi kryesor është sipërmarrja lokale e ujit "Batllava" e cila sjellë një ujë të pastër dhe të mirë. Disa fshatra të vogla dhe të largëta nga qendra nuk janë ende të kyqura në ujësjellësin e qytetit për shkaqe të ndryshme si shkatërrimi apo de-amortizimii i ujësjellësit.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Obilić/Kastriot – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Coat of arms of the PISG of Kosovo.svg
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · FerizajCoordinates: 42°41′N 21°04′E / 42.683°N 21.067°E / 42.683; 21.067