Jump to content

Kastrioti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni tek artikulli Obiliqi (Kthjellim). Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Kastrioti
Obiliq/Obiliqi
Обилић/Obilić
Xhamia e Re në Kastriot
Xhamia e Re në Kastriot
Vendndodhja e komunës së Kastriotit në Kosovë
Vendndodhja e komunës së Kastriotit në Kosovë
Koordinatat: 42°41′N 21°04′E / 42.683°N 21.067°E / 42.683; 21.067
ShtetiKosova Kosova
RajoniPrishtina
Komuna1989
Emëruar në nder tëGjergj Kastritoti
Qeveria
 • KryetariXhafer Gashi
Sipërfaqja
 • Komunal105 km2 (41 sq mi)
Lartësia mbidetare
526 m (1.726 ft)
Popullsia
 (2011)
 • Urban
6.864
 • Komunal
21.549
 • Dendësia (Komunal)210/km2 (530/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
15000
Prefiksi+383 38
Targa e automjeteve01
Faqja zyrtarekk.rks-gov.net/obiliq

Kastrioti, i njohur edhe si Obiliq/Obiliqi (serbisht: Обилић Obilić), është qytezë industriale në pjesën qendrore të Kosovës. Kastrioti ndodhet afër pranë Prishtinës në rrugën kryesore për Mitrovicë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para Luftërave Ballkanike (1912-1913), vendbanimi njihej si Globoderica (Глободерица).[1]

Pas konfliktit, zgjidhja u inkorporua në Serbi dhe u quajt Obiliq (Obilić në serbisht) si pjesë e përpjekjeve të serbifikimit të fillimit të shekullit të 20, kur vendet e banuara brenda Kosovës u emëruan sipas heronjve nga poezia epike serbe.[1][2] Emri i vendit Obiliq i referohet heroit kombëtar serb Millosh Obiliq i cili vrau Sulltanin Osman Murad IBetejën e Kosovës (1389).

Një emër alternativ i qytezës (i përdorur nga nacionalistët shqiptarë[3]) u krijua nga Instituti Albanologjik, Kastriot, pas heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405– 1468).

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë masave të dhunshme serbe të viteve 1981 deri 1999 dhe Lufta e Kosovës, "Dora e zezë" e ka shkatërruar një numër të librave në bibliotekën e Kastriotit. Tani Kastrioti ka shtëpinë e kultures që mbështetet nga Kompania Energjetike e Kosovës KEK-u.

Obiliqi ka disa shkolla të cilat janë të ndara në gjuhën shqipe dhe atë serbe. Në Plementin në vitin 2000 është hapur ndërtesa e shkollës për fëmijët serb, ndërsa shqiptarët i zhvilluan mësimet në baraka. Në përgjithësi janë shtatë shkolla fillore në gjuhën shqipe. Përafërsisht 91% janë shqiptarë (diku prej 2.796 deri 3.084). Deri më trazirat e marsit kanë qenë tri shkolla fillore në gjuhën serbe mirëpo shkolla në qendër është dëmtuar dhe tani është renovuar dhe kontrollohet nga KFOR-i (Çekë) , kjo shkoll është rrënuar plotësisht nga komuna dhe tani njëra pjesë është parking për kuvendin komunal ndërsa pjesa tjetër është parking publik.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica është mysliman.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Hadžibegić, Hamid; Handžić, Adem; Kovačević, Ešref (1972). Oblast Brankovića – Opširni katastarski popis iz 1455 (në serbisht). Orijentalni institut Sarajevo. fq. 216. "Globoderica je nekadašnje ime sela Obilić, zapadno od Prištine. Novo ime (Obilić) dobilo je tek роslije balkanskog rata (vid. Urošević, isto, 38).
  2. ^ Clark, Howard (2000). Civil resistance in Kosovo (në anglisht). Pluto Press. fq. 10. ISBN 9780745315690.
  3. ^ Andreas Wittkowsky (2011). Grand Hotel Kosovo: Schlaglichter einer europäischen Staatsbildung (në gjermanisht). LIT Verlag Münster. fq. 69. ISBN 978-3-643-11425-9.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Obilić/Kastriot – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj