Mazgiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mazgit
Fshat
Vendndodhja
Mazgit is located in Kosova
Mazgit
Mazgit
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Kastriot
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 569 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 41′ 22″ Veri

21° 5′ 36″ Lindje

Mazgit është një vendbanim në komunën e Kastriotit, Kosovë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2011 në Kosovë, ajo ka 2886 banorë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është vendi e tyrbes e Sulltan Muratit, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë të mbledhur eshtrat e Muratit I, i cili vdiq në betejën e Fushë-Kosovës në vitin 1389; Tyrbja, është në listën e monumenteve kulturore të Kosovë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]