Siboci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Siboc
Shpat
Fshat
Vendndodhja
Siboc is located in Kosova
Siboc
Siboc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Kastriot
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 584 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 41′ 17″ Veri

21° 0′ 32″ Lindje

Siboc është një vendbanim në komunën e Kastriotit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Muzakaj dhe Shpat.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Siboc është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]