Breznica (Kastriot)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Breznica
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Kastriot
Rajoni Prishtina
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Breznica është fshat në Komunën e Kastriotit (ish-Obiliqit)

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Breznica është një vendbanim i tipit të shpërndarë dhe gjendet në pjesën veri-perëndimore të Prishtinës. Emërtimi i Breznicës nuk ka konstatim të saktë shkencor se nga rrjedh ky toponim. Mirëpo, ka disa supozime lidhur me emërtimin e Breznicës. Supozohet se emri Breznicë vjen nga fjala Breshri, meqë në të kaluarën e largët, këtë hapsirë e godiste së tepërmi breshëri. Kemi edhe një supozim të tretë për emërtimin e Breznicës. Pasiqë, Breznica vërtet është fshatë që ka shumë brigje, mendohet se është quajtur Bregrishtë, e prej kësaj fjale ka rrjedh emri i sotëm i Breznicës. Breznica i përket zonës së “Artakollit”, pra zonës së mesme. Pjesa veriore e Breznicës është kodrinoro-malore, ndërsa pjesa qendrore dhe jugore e fshatit e ka formën shpatino-bregore. Breznica gjendet në mesin e rrethit të qyteteve Vushtrri – Besianë – Prishtinë -Obiliq. Pjesa veriore e Breznicës është e pasur me pyje dhe kullosa në të cilat ka mjaft burime uji.Breznica kufizohet me këto fshatra: në veri me fshatin majac dhe në veri-lindje me Lupҫin e Poshtëm të komunës së Besianës, në lindje kufizohet me Barilevën dhe Drenocin të komunës së Prishtinës, në jug-perëndim me Gracën dhe Baimocin të komunës së Obiliqit në jug me Stanovcin e Epërm, në perëndim me Dumnicën e Poshtme, Dumnicën e LLugës dhe në veri-perëndim me Dumnicën e Krasniqes të komunës së Vushtrrisë.Breznica është njëra ndër fshatrat më të mëdha të komunës së Obiliqit, lagjet janë bukur larg njëra tjetrës ndërsa shkolla, ambualnca e xhamia gjenden në mes të fshatit. Pra, Breznica ka gjithsej gjashtëmbëdhjetë lagje, disa më të shpërndara, e disa më afër njëra-tjetrës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]