Koen De Bouw

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koen De Bouw lindur më 30 nëntor 1964Turnhount,Belgjikë është aktor Belg i cili ka luajt ne filma dhe serijale por filmi me i njohur qe ka luajtur rolin krysor ne rolin e komisartit me emirn Erick Vinke qe eshte komisari i komiariatit të PolicisëAntwerp në filmin Dossier K. ku shpjgohen klanet mafioze shqiptare në Antwep

Koen De Bouw

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte në trajnim për aktor në Studio Herman Teirlinck në Antwerp dhe bëri përparim të tij në Belgjikë me rolin e tij si vrasës serial Stef Tavernier në TV-seri Wittekerke. Ai ka luajtur rolin nga 1995 deri në 1996.

Në vitin 2003 ai ishte protagonist në thriller Rasti Alzheimer. Në vitin 2005 De BOUW luajtur karakterin kryesor në filma si De Indringer en Verlengd fundjavë. Në të njëjtën verë ai u largua në Kubë për tre muaj për të marrë Koning van de wereld. Nga janari 2006 për aktor ka punuar në filmin e kinemasë Stormforce dhe Dossier K., pasardhës i Rasti Alzheimer.Në vitin 2008 ai i paraqitur në versionin origjinal të filmit Loft (me skenar të shkruar nga Bart De Pauw dhe Erik Van Looy). Në ndërkohë në Gjermani ai bashkëpunoi in Love Hurts dhe Falling Rocks regji të Peter Keglovic.

Koen De BOUW është gjithashtu aktive në teatër. Ai e bëri rregullisht emisione me Jan Decorte (Amlett, Në Het kreupelhout dhe O vdekje) në Het Toneelhuis. Në Raamtheater ai mund të shihet në lojë Trojaanse Vrouwen dhe më vonë edhe Una Giornate Particolare (pas filmit të njëjtin emër), në të cilin ai interpretoi një homoseksual torturuar nën regjimin e rreptë të Musolinit.

Përveç duke vepruar, De BOUW gjithashtu prezantoi programin kopshtarisë GROENE Vingers në VTM nga viti 2007 deri në vitin 2011

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]