Jump to content

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara (USCENTCOM ose CENTCOM) është 1 nga 11 komandat e unifikuara luftarake të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA. Ajo u krijua në vitin 1983, duke marrë përsipër përgjegjësitë e mëparshme të Task Forcës së Përbashkët të Shpërndarjes së Shpejtë (RDJTF).

Zona e saj e Përgjegjësisë (AOR) përfshin Lindjen e Mesme (përfshirë Egjiptin në Afrikë), Azinë Qendrore dhe pjesë të Azisë Jugore. Komanda ka qenë prania kryesore amerikane në shumë operacione ushtarake, duke përfshirë Operacionin Desert StormLuftës së Gjirit Persik në 1991, Luftën në Afganistan, si dhe Luftën e Irakut nga viti 2003 deri në 2011. Që nga viti 2015, forcat CENTCOM u vendosën kryesisht në Afganistani nën kujdesin e Operacionit Freedom's Sentinel, i cili ishte vetë pjesë e Misionit të Mbështetjes Vendimtare të NATO-s (nga 2015 deri në 2021), dhe në Irak dhe Siri si pjesë e Operacionit Inherent Resolve që nga viti 2014 në rolet mbështetëse, këshilluese dhe ndihmëse.

Që nga 1 Prilli 2022, komandanti i CENTCOM është gjenerali Michael E. Kurilla, Ushtria e SHBA.[1][2]

Nga të shtatë komandat e unifikuara luftarake rajonale amerikane, CENTCOM është ndër katër që kanë selinë jashtë zonës së tyre të operacioneve (tre të tjerat janë USAFRICOM, USSOUTHCOM dhe USSPACECOM). Selia kryesore e CENTCOM ndodhet në bazën e forcave ajrore MacDill, në Tampa, Florida. Një seli e përparme u krijua në vitin 2002 në Camp As Sayliyah në Doha, Katar, i cili në vitin 2009 kaloi në një seli përpara në bazën ajrore Al Udeid në Katar.

Në janar 2021, Izraeli u bë vendi i 21-të i AOR-it, i shtuar në 20 vende të tjera duke përfshirë Afganistanin, Bahreinin, Egjiptin, Iranin, Irakun, Jordaninë, Kazakistanin, Kuvajtin, Kirgistanin, Libanin, Omanin, Pakistanin, Katarin, Arabinë Saudite, Sirinë, Taxhikistani, Turkmenistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Uzbekistani dhe Jemeni.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Andrew Eversden (6 Jan 2022) Biden expected to name 18th Airborne Corps commander to CENTCOM
  2. ^ "Webcast: CENTCOM Welcomes New Commander". DVIDS. 1 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "AOR | U.S. Army Central". www.usarcent.army.mil. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)