Komanda e Forcave të Flotës e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandantit të Komandës së Forcave të Flotës së Shteteve të Bashkuara.

Komanda e Forcave të Flotës e Shteteve të Bashkuara (USFF)[1] është një komandë e komponentëve të shërbimit të Marinës së Shteteve të Bashkuara që ofron forca detare për një shumëllojshmëri të gjerë të forcave amerikane. Burimet detare mund t'u ndahen komandantëve luftarakë të tillë si Komanda Veriore e Shteteve të Bashkuara (USNORTHCOM) nën autoritetin e Sekretarit të Mbrojtjes. Fillimisht e formuar si Flota Atlantike e Shteteve të Bashkuara (USLANTFLT) në 1906, ajo ka qenë një pjesë integrale e mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës që nga fillimi i shekullit të 20-të. Në vitin 2002, flota përbëhej nga mbi 118,000 personel të Marinës dhe Trupave Detare që shërbenin në 186 anije dhe në 1300 avionë, me një zonë përgjegjësie që shtrihej në pjesën më të madhe të Oqeanit Atlantik nga Poli i Veriut në Polin e Jugut, Deti Karaibe, Gjiri i Meksikës. , dhe ujërat e Oqeanit Paqësor përgjatë brigjeve të Amerikës Qendrore dhe Jugore (deri në perëndim deri në ishujt Galapagos).

Në vitin 2006, Flota e Atlantikut të SHBA-së u riemërua Komanda e Forcave të Flotës së Shteteve të Bashkuara.

Komanda është e bazuar në Aktivitetin e Mbështetjes Detare Hampton Roads në Norfolk, Virxhinia[2][3] dhe është komponenti i shërbimit të Marinës për Komandën Veriore[4] të SHBA dhe është Komanda e Përbashkët Funksionale Detare nën Komandën Strategjike të SHBA.[5][6]

Misioni i komandës është të organizojë, menaxhojë, trajnojë dhe pajis forcat detare për t'u caktuar komandantëve të Komandës së Bashkuar Luftarake; për të penguar, zbuluar dhe mbrojtur kundër kërcënimeve detare të atdheut; dhe për të artikuluar kërkesat e luftimeve dhe gatishmërisë së flotës për Shefin e Operacioneve Detare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "U.S. Fleet Forces Command is abbreviated as USFF". Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2018. Marrë më 16 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Draughn-Fraguada, Katisha (2021-07-28). "Naval Support Activity Hampton Roads changes command". DVIDS (në anglisht). Marrë më 2021-11-02.
  3. ^ "Welcome to Naval Support Activity Hampton Roads". Commander, Navy Installations Command. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "U.S. Fleet Forces Command Naval Station Norfolk". northcom.mil. Naval Station Norfolk. 16 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2019. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Functional Components US Strategic Command". stratcom.mil. US Strategic Command. Marrë më 10 gusht 2019. The mission of JFMCC is to conduct joint maritime operations to execute the maritime aspects of strategic deterrence {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "US Fleet Forces Commander Designated as NAVSTRAT, JFMCC STRAT". stratcom.mil. Norfolk, Virginia. 1 shkurt 2019. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)