Kompleksi i sahatit në Vlorë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kompleksi Sahati
Kompleksi i sahatit në Vlorë is located in Shqipëria
Kompleksi i sahatit në Vlorë
Kompleksi Sahati në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Vlorë, Qarku i Vlorës, Shqipëri
Koordinatat 40°28′23″V 19°29′27″L / 40.473028°V 19.490877°L / 40.473028; 19.490877Koordinatat: 40°28′23″V 19°29′27″L / 40.473028°V 19.490877°L / 40.473028; 19.490877
Ndërtuar Viti 1918/Shekuli XX
Organi drejtues DRKK Vlorë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Nr. Vendimi 654 , Dt. 09.11.2006
Nr. i referencës VL089
Tipologjia Ndertese shoqerore

Kompleksi Sahati është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Vlorës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "Nr. Vendimi 654 , Dt. 09.11.2006".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është ndërtuar në vitin 1918, me interesimin e Ali Asllanit (kryetar bashkie në atë kohë) dhe është financuar nga tregtarët e qytetit. Përveç anës funksionale ka edhe vlera estetike. Merkata dhe sahati është projektuar nga specialistë italiane. Ka shërbyer si pike referimi për qytetin dhe qendrën tregtare. Në këtë objekt është bërë futja e strukturave dhe teknologjive te reja si betoni i armuar dhe lidhëset me çimento. Në vitin 1996 ndërtesa është trajtuar me punime restauruese në mjediset e brendshme dhe fasadat e jashtme. Janë me interes në këtë monument prania e ornamentikës në kornizat dhe rozetat me motive patriotike, nga te cilat dallohen: portreti i Skënderbeut me pamje nga balli i ndërtesës dhe shqiponja dykrenare me pamje nga lindja[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I VLORËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 5 korrik 2018. Marrë më 15 korrik 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]