Konaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konaku i Durrësit
Konaku Amixha, në Kragujevc, Serbi.

Konaku (turqisht: konak, turqishtja osmane: قناق Qonaq, persisht: القناق el-Ghonagh) është një emër për një shtëpi në Turqi dhe në territoret e ish-Perandorisë Osmane, veçanërisht një banesë ose shtëpi e përdorur si rezidencë zyrtare.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]