Konaku i Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konaku i Durrësit
Hyrja kryesore e pallatit.
Emra alternativPallati Mbretëror i Durrësit
Informacion i përgjithshëm
TipiPallat
Stili arkitekturalRacionalizmi; Racionalizmi Monumental
VendndodhjaDurrës, Shqipëri
AdresaBulevardi Epidamn, Durrës (përballë portit të parë të Portit të Durrësit
Demolished1926
KlientVilhelm, Princi i Shqipërisë
Princesha Sofi e Schönburg-Waldenburg
Karol Viktor, Princi trashëgimtar i Shqipërisë

Pallati Mbretëror i Durrësit, ndonjëherë i njohur si Konaku i Durrësit, ishte një pallat mbretëror i Principatës së Shqipërisë, i vendosur në Durrës, Shqipëri. Ajo ka shërbyer më parë si rezidenca kryesore zyrtare e Vilhelm, Princit të Shqipërisë, dhe gruas së tij, Princeshës Sofi të Schönburg-Waldenburg. Është përdorur nga qeveri të ndryshme shqiptare për qëllime të ndryshme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punime në konak (1914)

Kjo rezidencë mbretërore kishte qenë selia e prefektit osman (mutasarrif) të Durrësit. Tre katet e ndërtesës me një oborr të brendshëm përmbanin tridhjetë e pesë dhoma. Fasada e saj ishte rreth 50 metra e gjerë. Princ Vidi mbërriti në Shqipëri në kryeqytetin e tij Durrës më 7 mars 1914, së bashku me familjen mbretërore Vilhelmi, i cili mbretëroi si 'Vilhelm, Princi i Shqipërisë', u vendos në ndërtesë pesë muaj më vonë dhe e përdori atë si pallatin e tij për mbretërimin e tij gjashtëmujor, kur mobilimi dhe një grup modest shërbyesish u sollën nga Gjermania. Pallati u bastis pas largimit të Princit Vilhelm nga kryengritësit myslimanë dhe Haxhi Qamili.

Më 2 tetor 1918, pallati, së bashku me gjithë qytetin e Durrësit, u bombardua me urdhër të admiralit Dominique-Marie GauchetMarinës franceze gjatë Betejës së Durazzo. Urdhri u ekzekutua nga Admirali The Marchese di Revel i Regia Marina në bordin e Dante Alighieri. Admirali Gauchet kishte ndjekur udhëzimet e gjeneralit Louis Franchet d'Espèrey, i cili po i shërbente frontit maqedonas për llogari të aleatëve, dhe sipas të cilit, porti i Durrësit, nëse nuk do të shkatërrohej, do t'i shërbente evakuimit të bullgarëve dhe gjermanëve. ushtritë e përfshira në Luftën e Parë Botërore.[1] Tërmeti i vitit 1926 e shkatërroi më tej pallatin dhe, në vitin 1930, nuk kishte më mbetje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kabashi, Gezim (24 dhjetor 2012). "Fotot e Rralla - Bombardimi i Durresit me 2 Tetor 1918". Gazeta e Durresit. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2014.