Konstantinos Karamanlis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konstandinos Karamanlis
Κωνσταντίνος Καραμανλής
Karamanlis-konstantinos2.jpg
Presidenti i Republikës së Tretë Helene
5 maj 199010 Mars 1995
15 maj 1980 - 10 Mars 1985
Paraardhësi: Hristos Sarxetakis
Konstandinos Cacos
Pasardhësi: Kostis Stefanopulos
Joanis Alevras
Kryeministër i Greqisë
24 korrik 197410 maj 1980
4 nëntor 1961 - 17 qershor 1963
17 maj 1958 - 20 shtator 1961
6 tetor 1955 - 5 Mars 1958
Paraardhësi: Adamandios Andrucopulos
Konstandinos Dovas
Konstandinos Jeorgakopulos
Aleksandhros Papagos
Pasardhësi: Jeorjos Rallis
Panajotis Pipinelis
Konstantinos Dovas
Konstandinos Jeorgakopulos
Të dhënat personale
Lindi më: 8 Mars 1907
Lindi në: Proti, Perandoria Osmane
Vdiq më: 23 prill 1991 (91 vjeç)
Vdiq në: Athinë, Greqi
Kombësia: Grek
Profesioni: Jurist
Partia politike: Partia e Popullit Grek (1936-1951)
Mitingu Grek (1951–1955)
Unioni Kombëtar Radikal (1955–1963)
Demokracia e Re (1974–1998)

Konstandinos J. Karamanlis (greqisht: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής) (8 Mars, 1907, Proti, Perandoria Osmane - 23 prill 1991), politikan Grek, President i Greqisë gjatë 2 mandateve dhe Kryeministër 4 herë. Ai është xhaxhai i politikanit grek Kostas Karamanlis.