Konter (tipografi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konter i shkronjës "p" e treguar me të kuqe

Konter, në tipografi, është zona e hapur, apo e mbyllur, në fushën e autonomisëshkronjës, është tërësisht ose pjesërisht e rrethuar në formë shkronje apo të një simboli (vrimë – zbraztirë[1][2]). Në shkronjat të cilat përmbajnë konter të mbyllur përfshijnë A, b, d, O, P, Q, R, a, b, d, e, g, o, p, dhe q. Shkronjat të cilat përmbajnë konter të hapur përfshijnë c, f, h, i, s etj. Numrat 0, 4, 6, 8, 9 gjithashtu, e posedojnë të kundërtën.


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Maxymuk, John (1997). Using desktop publishing to create newsletters, handouts, and Web pages (Google books (snippet view)). Neal-Schuman. fq. 33. ISBN 978-1-55570-265-6. Marrë më korrik 19, 2009. Counter is the white space center of enclosed letters like Bb, Dd, Pp. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Narang, Sumita (2006). Designing Websites: According to the Ancient Science of Directions (Google books (limited prview)). Smita Jain Narang. fq. 74. ISBN 978-81-207-3071-7. Marrë më korrik 19, 2009. Open space in a letter is called the counter or the aperture. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)