Jump to content

Konti i Saint Germain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një gdhendje e Kontit të St. Germain në Luvër në Francë.

Comte de Saint Germain (lindur rreth  1691 ose 1712 - 27 shkurt 1784)[1] ishte një aventurier evropian i cili u bë i njohur në shoqërinë e lartë evropiane të mesit të shekullit të 18-të për shkak të interesit dhe arritjeve të tij në shkencë, alkimi, filozofi dhe arte. St. Germain përdori një sërë emrash dhe titujsh, duke përfshirë Markez de Montferrat, Comte Bellamarre, Chevalier Schoening, Count Weldon, Comte Soltikoff, Manuel Doria, Graf Tzaogy dhe Prinz Ragoczy. Ndërsa emri i tij i vërtetë nuk dihet, dhe lindja e tij dhe prejardhja e tij të paqarta, në fund të jetës së tij ai pretendoi se ishte një djalë i Princit Francis II RákócziTransilvanisë.[2][3]

Thuhet se ai ka bërë pretendime të largëta (si p.sh. të qenit 500 vjeç),[4] duke e bërë Volterin ta emërtojë atë "Njeriu i mrekullueshëm" dhe se "Ai është një njeri që nuk vdes dhe që di gjithçka".[5] Princi Charles i Hesse-Kassel është regjistruar se e ka quajtur atë "një nga filozofët më të mëdhenj që ka jetuar ndonjëherë".[6]

  1. ^ Isabel Cooper Oakley, p45
  2. ^ Hunter, David (2003). "Monsieur le Comte de Saint-Germain: The Great Pretender". The Musical Times. 144 (1885): 40–44. doi:10.2307/3650726. JSTOR 3650726. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Spellings used are those given in The Comte de St. Germain by Isabel Cooper-Oakley
  4. ^ Oliver, George (1855). A Dictionary of Symbolic Masonry: Including the Royal Arch Degree; According to the System Prescribed by the Grand Lodge and Supreme Grand Chapter of England (në anglisht). Jno. W. Leonard. fq. 10.
  5. ^ "Comte de Saint-Germain | Britannica". Encyclopædia Britannica (në anglisht). Marrë më 25 janar 2023.
  6. ^ S. A. Le Landgrave Charles, Prince de Hesse, Mémoires de Mon Temps, p. 135. Copenhagen, 1861.