Koprivnica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koprivnica
Kaproncza, Kopreinitz
—  Qytet  —
Pamje nga Koprivnica

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Koprivnica-Križevci
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46.16°0′0″V 16.83°0′0″L / 46.16000°V 16.83000°L / 46.16000; 16.83000 (Koprivnica)Koordinatat: 46.16°0′0″V 16.83°0′0″L / 46.16000°V 16.83000°L / 46.16000; 16.83000 (Koprivnica)
Popullsia 23.796 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Koprivnica is located in Kroacia
Koprivnica
Koprivnica

Koprivnica (në Kroatisht Kaproncza, Kopreinitz) është një qytet në zhupaninë Koprivnica-KriževciKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 23796 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 23896 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 24809 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.42%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Koprivnica-Križevci