Kosova në Lojërat Olimpike dimërore 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

ОКК лого.png Kosova është planifikuar të konkurrojë në Olimpiadën Dimërore 2018 n6o999ë Pyeongchang, Korenë e Jugut nga 9 deri më 25 shkurt 2018. Vendi do të debutojë në Olimpiadën Dimërore.7in

Konkurrentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vijim është lista e numrit të konkurrentëve që marrin pjesë në delegacion për sport.

Sporti Meshkuj Femra Total
Skijimi alpin 1 0 1
Total 1 0 1

Skijimi Alpin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikujt kryesorë: Skijimi Alpin në Olimpiadën Dimërore 2018 dhe skijimi alpinist në Lojërat Olimpike Dimërore 2018 -Kualifikimi: Kosova e kualifikoi një skiator mashkullor alpine

Atleti Ngjarja Vrapimi 1 Vrapimi 2 Totali
Koha Kategoria Koha Kategoria Koha Kategoria
Albin Tahiri Men's giant slalom
Men's slalom

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1] [2]

  1. ^ "Alpine Skiing Quota List for Olympic Games 2018". www.data.fis-ski.com/. International Ski Federation (FIS). 12 dhjetor 2017. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The skier from Kosovo will participate in the Winter Olympics". www.mfa-ks.net/. Ministry of Foreign Affairs – Republic of Kosovo. 3 nëntor 2017. Marrë më 25 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)