Kosova në Lojërat olimpike verore 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kosova në "Rio 2016" mori pjesë për herë të parë në lojërat olimpike. Ekipit Olimpik i Kosovës në Lojërat Olimpike "Rio 2016" përbëhet nga këta atletë:[1][2]

Sportistja dhe kampionia kosovare, majlinda Kelmendi ishte ajo që mbajti flamurin e Kosovës.[3]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo sending 8 athletes to its first Olympics". USA Today. 19 korrik 2016. Marrë më 19 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rio Olympics become first Games with Kosovo athletes". RT. 4 gusht 2016. Marrë më 19 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kosovo Gets Full Membership In International Olympic Committee". Radio Free Europe. 9 dhjetor 2014. Marrë më 24 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)