Urata Rama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Urata Rama (Viti, 20 dhjetor 1986) është një qitëse dhe profesoreshë nga Kosova, anëtare e Klubit të Shenjëtarisë "Jeton Ramaj" nga Vitia, pjesëmarrëse në garat olimpike që nga viti 2003.[1] Në vitin 2012 ai ishte një nga gjashtë atletët që Komiteti Olimpik i Kosovës kishte propozuar për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Verore, por Komiteti Olimpik Ndërkombëtar nuk u dha leje sportistëve kosovarë të merrnin pjesë, me përjashtim të xhudistes Majlinda Kelmendi, e cila ishte përfaqësuese e Shqipërisë. Ajo u përfshi në Lojërat Europiane 2015, të mbajtura në Bakú në garën me pushkë ajrore nga 10 metra. Në vitin 2016 ajo përfaqësoi Kosovën në Lojërat Olimpike Verore 2016 në Rio de Zhanejro në të njëjtën kategori. Edhe kushërira e saj, Lumturie Rama, është gjithashtu një qitëse.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]