Jump to content

Kosovare Asllani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kosovare Asllani
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKosovare Asllani
Datëlindja (1989-07-29) 29 korrik 1989 (34 vjeç)
VendlindjaKrisianstad, Suedi
Gjatësia1.66 m (5 ft 5 in)
PozicioniSulmuese
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
CD Tacón
Numri9
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007-2009Linköpings FC37(21)
2010Chicago Red Stars13(2)
2010-2011Linköpings FC26(7)
2012Kristianstads DFF15(7)
2012-2016Paris Saint-Germain Féminines59(39)
2016-2019Manchester City W.F.C0(0)
2019-CD Tacón15(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kosovare Asllani (lindi më 29 korrik 1989) është një futbolliste suedeze, me prejardhje shqiptare e cila luan për CD Tacón dhe për kombëtaren suedeze.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosovare Asllani ka lindur në KrisianstadSuedi. Ajo u rrit duke luajtu futboll dhe hokej, por ajo zgjodhi që të luaj në futboll. Në moshën 15 vjeçare, ajo filloi karrierën e saj në Vimmerby IF. Gjatë kohës kur ishte në Vimmerby IF, ajo shënoi 49 gola në 48 ndeshje. Në vitin 2007, ajo shkoi që të luaj për Linköping FC. Më 4 dhjetor 2009, skuadra amerikane Chigago Red Stars ka konfirmuar se e kanë nënshkruar Kosovaren nga skuadra suedeze Linköpink FC. Asllani ka luajtur vetëm një sezon në këtë skuadër. Pas sezonit, Asllani kthehet në Linköping FC.

Në dhjetor 2011, Asllani shkon në vendlindjen e saj Krisianstad për të luajtur për Kristianstad DFF. Pasi që kontrata e saj përfundon, Asllani shkon për në Paris për të nënshkruar një kontratë dy vjeçare në skuadrën PSG Feminines.

Në instagram, Asllani thotë se kontrata e saj në PSG Feminines ka përfunduar, ku ajo luajti për tre vjetë e gjysmë.

Nga 22 janari 2016, ajo luan për Manchester City W.F.C ku thuhet se e kanë nënshkruar një kontratë dy vjeçare.