Kota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kotë)
Jump to navigation Jump to search
Kota
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Vlorës
Komuna: Komuna Kotë
Popullsia: 1899 [1] banorë (2005)
Targat e automjeteve: VL
Lartësia mbidetare: 110 m.n.d.
Përdorimi i stampës

Kota është një fshatkomunën Kotërrethin e VlorësShqipërisë, gjatë rrugës Vlorë-Tepelenë, në bregun e djathtë të lumit të Shushicës.[1] Është qendër e fshatit të bashkuar që përfshin edhe fshatrat: Petë e Vllahinë. Kota ka histori të hershme. Dëshmohet si vendbanim i vjetër ilir. Buzë Shushicës është zbuluar një varrezë ilire ku janë gjetur objekte të ndryshme, si dhe monedha me mbishkrimin Amantia. Më 1920-n, për disa ditë rresht aty është zhvilluar një nga luftërat më të ashpra për dëbimin e pushtuesve italianë. Deri më 1970-n kishte drejtim kryesor blegtorinë, më pas prodhimin e drithërave e të lulediellit.

Refereime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Fjalori enciklopedik shqiptar. Vëllimi i dytë: H-M (bot. Botimi i ri)). Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. 2008. fq. 1327. ISBN 978-99956-10-28-9.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]