Kozhnjeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kozhnjeri
Harta që tregon vendndodhjen e Kozhnjeri
Harta që tregon vendndodhjen e Kozhnjeri
Koordinatat 42°35′12″V 20°08′34″L / 42.58667°V 20.14278°L / 42.58667; 20.14278Koordinatat: 42°35′12″V 20°08′34″L / 42.58667°V 20.14278°L / 42.58667; 20.14278
Shteti Kosova Kosova
Qarku Gjakovë
Komuna Deçani
Sipërfaqja 150 ha
Krijimi 1955

Kozhnjeri ose Bjeshka e Kozhnjerit është një rezervat strikt i natyrës, i shpallur në vitin 1955, dhe gjendet në perëndim të Deçanit, Kosovë.[1] Sipërfaqja e Kozhnjerit është 150 ha, ndërsa lartësia mbidetare është prej 1.708 m.[1]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Marrë më 1 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)