Kreshnik Fazliu-Mc Kresha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mc Kresha
MC Kresha concert at Famous Bar Mitrovicë 2.jpg
Mc Kresha ne Mitrovice (2015)
Informacione
EmriKreshnik Fazliu
Lindja5 September 1984 Mitrovicë
PrejardhjaKosovë
Gjatësia1.93 cm
Pesha104 kg
HobiMuzika, Futbolli
ZhanriHip-hop, Rap
LabelP.I.N.T
Vite aktiv2006-sot


Kreshnik Fazliu (Mitrovicë, 5 shtator 1984) është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur në trojet Shqiptare.

MC Kresha është Shqiptarë nga Kosova me prejardhje nga qyteti i veriut të Kosovës, Mitrovica. Në fillim të karrieres së tij aj morri pjesë në festivale si Top Fest në vitin 2008 me bashkëpunim me Snupa me këngën "N´ks" si dhe në VFM me disa bashkëpunime të ndryshme.

Aj numëron gjithsej 6 albume: Albumi i parë i publikuar është "Patikat e mia" në vitin 2010 me 15 kënge, "Për inati t´njoni tjetrit" (2011), "Air Force 1" (2012), "Emceeclopedy"  (2014), Rapsodët N'rap T'sotit (2016), dhe së fundi "United State of Albania" (2019).

Këngët e tij “Lej Flleshat” dhe bashkëpunimi me anëtarin e grupit “TDS”, “Dr Mic” me këngën “Lyrical WarFare” janë ndër këngët më të dëgjuarat në radio dhe televizionet tona. Mc Kresha thotë se është i kënaqur me suksesin e dy këngëve. Kënga “Lej Flleshat” është punuar në studion e Enis Preshevës ndërsa “Lyrical WarFare” në studion e Genc Prelvukajt.