Krija Joga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Krija Joga (sanskritisht: क्रिया योग) pershkruhet nga praktikuesit e saj si sistemi i lashte Joga i ringjallur ne kohet e moderne nga Mahavatar Babaxhi nepermjet dishepullit te tij Lahiri Mahasaja, i lindur ne 1861. Për perëndimorët , ai u soll në vetëdijen popullore përmes Paramahansa Jogananda në librin Autobiografi e Një Jogit[1] dhe nëpërmjet perhapjes nga Jogananda e praktikës në perëndim që nga viti 1920 dhe Indi që nga viti 1917.[2]

Notes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Miller, Timothy (1995). America's Alternative Religions. SUNY Press. fq. 178/183. ISBN 0791423972. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Kriya Yoga Path of Meditation". http://www.yogananda-srf.org. {{cite journal}}: Lidhje e jashtme në |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)