Kristofor Kisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryepeshkop i Kishës Ortodolkse Autoqefale të Shqiprëisë, Hirësia e Tij, Kristofor Kisi

Kryepeshkopi Kristofor (emri i ishte Sotir Kisi; 1881, Berat - 17 qershor 1958) ishte kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë nga viti 1937 në vitin 1948. Në 1948 ai u gjet i vdekur nga helmi.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisi lindi në Berat në vitin 1881. Në vitin 1937, ai u bë kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, si pasardhës i Kryepeshkopit Visarion Xhuvani, siç ishte autorizuar nga Patriarkanën e Kostandinopojës, e cila njohu Sinodin e Shenjtë të Kishës së Shqipërisë në prill të vitit 1937. Gjatë Luftës së Dytë Botërore Kisi në fillim mbështeti iniciativën e Italisë dhe Vatikanit (më vonë nuk u përfshi) për të bashkuar Kishës Ortodokse serbe me Kishën Katolike të ritit ortodoks në varësi të Papës.[1] Kisi dhe kisha ortodokse shqiptare, si shumica e kishave ortodokse, mbështetën lëvizjen anti-komuniste dhe të rezistencës pas Luftës së Dytë Botërore. Më parë Kisi kishte mirëpritur vendimin nga Gjermania Naziste për shtrirjen e juridiksionit të kishës ortodokse shqiptare në Dioqezën e Prizrenit dhe të sapo krijuar Dioqezën e Peshkopisë dhe Strugë.

Kisi u gjet i vdekur, si pasojë e helmimit, në vitin 1948. Vendin e tij si primat iu besua një të besuari të regjimit komunist, Paisi i Shqipërisë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lucian Leustean (22 dhjetor 2009). Eastern Christianity and the Cold War, 1945-91. Routledge. fq. 144. ISBN 978-0-203-86594-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rehabilitation Centre for Trauma and Torture Albania. "Genocidi Mbi Elitën Intelektuale të Kombit Shqiptar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 29 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)