Krk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Krk
—  Qytet  —
Pamje nga Krk

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.03°0′0″V 14.58°0′0″L / 45.03000°V 14.58000°L / 45.03000; 14.58000 (Krk)Koordinatat: 45.03°0′0″V 14.58°0′0″L / 45.03000°V 14.58000°L / 45.03000; 14.58000 (Krk)
Popullsia 3.689 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Krk is located in Kroacia
Krk
Krk

Krk (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3689 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3662 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3364 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.74%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Krk – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar