Kronologji e historisë së popullit shqiptar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parahistoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Data Ngjarja
40.000 vite më parë Gjurmët e para të njeriut në territorin tonë.
26.370 vite më parë Është mosha e disa veglave të punës të përgatitura nga gur-stralli i bardhë me retush të varfër, kocka kafshësh të egra si edhe farë rrushi të egër dhe thjerrëza të karbonizuara të gjetura në XarrëSarandës.[1]
10.500 vite më parë Është mosha e disa veglave stralli të gjetura në Konispol dhe Kryegjatë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Historia e Popullit Shqiptar. Tirana: Toena. 2002. fq. 6. ISBN ISBN 99927-1-622-3. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2012. Marrë më 6 gusht 2012. {{cite book}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |isbn=: simbol i palejuar (Ndihmë!)