Jump to content

Krore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një crore ( shqiptohet: /k r ɔːr / ; shkurtuar cr ) shënon dhjetë milionë (10,000,000 ose 107shkrimin shkencor ) dhe është e barabartë me 100 lakh në sistemin indian të numërimit . Shkruhet si 1,00,00,000 me stilin vendor 2,2,3 të ndarësve të grupeve të shifrave (një lakh është i barabartë me njëqind mijë dhe shkruhet si 1,00,000). [1]

Përdoret gjerësisht si në kontekste zyrtare ashtu edhe në kontekste të tjera në Afganistan, Bangladesh, Butan, Indi, Myanmar, Nepal dhe Pakistan . Përdoret shpesh në anglishten Bengale, Indiane dhe Pakistaneze.

  1. ^ "Knowing our Numbers". Department of School Education And Literacy. National Repository of Open Educational Resources. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2016. Marrë më 13 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)