Kryengritja e Delvinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kryengritja e Delvinës ka qenë një lëvizje që pati si nismëtar, organizator dhe udhëheqës ish-ministrin Et'hem Toto dhe vëllezërit e tij, Tasinin e Ismetin nga 15 deri më 25 maj 1937.[1]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryengrijes iu kushtua disa libra, si Kryengritja e Delvinës e vitit 1937: historia e plotë e një rebelimi nën dritën e dokumenteve arkivore me autor Veli Haklaj dhe redaktore Merita Haklaj. Botuar në Tiranë nga "Kristalina-KH", në vitin 2009.

Si dhe një libër me autor Halil Qëndro, Ibrahim Gani dhe redaktor Dilaver Goxhaj. Botuar në Tiranë nga "Barleti", në vitin 2015 (Bot. i 2-të i plotës.)..

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Këlcyra, Ali (2012). Frashëri, Tanush (red.). Shkrime për historinë e Shqipërisë. Tiranë: Onufri. fq. 492–3. ISBN 978-99956-87-81-6.