Krzysztof Matyjaszczyk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Krzysztof Adam Matyjaszczyk (lindi më 27 maj 1974, Radomsko) është kryetar i Częstochowa, Poloni. Ai u zgjodh në zgjedhjet e vitit 2014 me 42.6% në raundin e parë dhe 56.72% në raundin e fundit dhe është anëtar i partisë Aleanca e Majtë Demokratike. Në të kaluarën ishte anëtar i Parlamentit të Polonisë nga viti 2007 deri më 2010.[1][2] Në vitin 2015, Matyjaszczyk u rradhit në vendin e 12-të si kryetari më i mirë në Poloni për punën e tij në edukim.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Strona sejmowa posła VI kadencji" (në polonisht). Marrë më 22 nëntor 2010.
  2. ^ "Krzysztof Matyjaszczyk wygrał te wybory, niech SLD nie popada w euforię 'Czestochowa Gazeta', 12 Feb 2012 . [1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]