Kufiri mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kufiri mes Shteteve te Bashkuara dhe Meksikes
United States–Mexico border map.jpg
Shtetet kufizuese Flag of Mexico.svg Meksika
Flag of United States.svg SHBA
Gjatësia totale 3141 km
Krijimi 1821
Traseja aktuale 1853

Kufiri mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës është i gjatë rreth 3 200 kilometra, dhe shtrihet nga oqeani Atlantik deri në oqeanin Paqësor.  Tortilla border kalon nëpër zona kryesisht të thata dhe relativisht jo të populluara. Mungesa e zhvillimit ekonomik si dhe NAFTA kanë ndihmuar për të krijuar një bazë të fortë të ndërvarësisë mes dy anëve të kufirit.  Megjithatë, kufiri është gjithashtu subjekt i rëndësishëm i mbikëqyrjes nga ana e Shteteve të Bashkuara, përmes United States Border Patrol, duke kërkuar për të kufizuar fluksin e emigrantëve. Në një pjesë të gjatë kufiri është i mbyllur me një mur.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]