Kurt Koffka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurt Koffka
EmriKurt Koffka
Lindja18 Mars 1886
VendlindjaBerlin, Gjermani
Vdekja22 nëntor 1941
VendvdekjaNorthampton Massachusetts
EraShekulli XIX-XX
RajoniPsikologë Gjerman
Shkolla/traditaGeshtalt
Ndikuar nga

Kurt Koffka, (Berlin, 18 mars 1886 - Northampton, 22 nëntor 1941). Psikolog gjerman, themelues i shkollë geshtaltiste. Ai ishte zëdhënësi kryesor për lëvizjen Geshtalt.

Grada shkencore Ph.D. nga universiteti i Berlinit iu dha më 1908 dhe më pas shkoi në Universitetin e Frankfurtit ku takoi themeluesit e Geshtaltit më 1910. Më 1927 ai u bë proesor në kolegjin e Smithit në SHBA. Koffka ishte veçanërisht i interesuar për studimin e ligjeve që drejtojnë përceptimet tona.[1]

Ai ishte zëdhënësi kryesor për lëvizjen Geshtalt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American Scientist (The Magazine of Sigma Xi, The Scientific Research Society)". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2017. Marrë më 4 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)