Kurt Koffka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurt Koffka
Emri Kurt Koffka
Lindja 18 Mars 1886
Vendlindja Berlin, Gjermani
Vdekja 22 nëntor 1941
Vendvdekja Northampton Massachusetts
Era Shekulli XIX-XX
Rajoni Psikologë Gjerman
Shkolla/tradita Geshtalt

Kurt Koffka, (Berlin, 18 mars 1886 - Northampton, 22 nëntor 1941). Psikolog gjerman, themelues i shkollë geshtaltiste. Ai ishte zëdhënësi kryesor për lëvizjen Geshtalt.

Grada shkencore Ph.D. nga universiteti i Berlinit iu dha më 1908 dhe më pas shkoi në Universitetin e Frankfurtit ku takoi themeluesit e Geshtaltit më 1910. Më 1927 ai u bë proesor në kolegjin e Smithit në SHBA. Koffka ishte veçanërisht i interesuar për studimin e ligjeve që drejtojnë përceptimet tona.[1]

Ai ishte zëdhënësi kryesor për lëvizjen Geshtalt.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]