Jump to content

Kusanagi no Tsurugi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përshtypjet e artistit për Regalinë Perandorake të Japonisë

Kusanagi-no-Tsurugi (草 薙 の 剣) është një shpatë legjendare japoneze dhe një nga Tre Regalitë Perandorake të Japonisë. Fillimisht u quajt Ame-no-Murakumo-no-Tsurugi (天 叢 雲 剣, "Shpata qiellore e mbledhjes së reve"), por emri i saj u ndryshua më vonë në Kusanagi-no-Tsurugi ("Shpata prerëse bari") . Në folklor, shpata përfaqëson virtytin e trimërisë.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Kusanagi-no-Tsurugi shtrihet në legjendë. Sipas Kojiki, perëndia Susanoo hasi një familje të pikëlluar kunitsukami ("perënditë e tokës") të kryesuar nga Ashinazuchi (足 名 椎) në Provincën Izumo. Kur Susanoo pyeti Ashinazuchi, ai i tha atij se familja e tij po terrorizohej nga Yamata no Orochi i frikshëm, një gjarpër me tetë koka të Koshi, i cili kishte konsumuar shtatë nga tetë vajzat e familjes dhe se krijesa po vinte për vajzën e tij të fundit, Kushinada-hime (奇 稲 田 姫). Susanoo hetoi krijesën dhe pas një takimi abortiv ai u kthye me një plan për ta mposhtur atë. Në kthim, ai kërkoi dorën e Kushinada-hime, të cilët ranë dakord. Duke e transformuar atë përkohësisht në një krehër (një interpretues lexon këtë pjesë si "duke përdorur një krehër që ai e shndërron në [pretenduar si] Kushinada-hime") për të pasur shoqërinë e saj gjatë betejës, ai detajoi planin e tij në hapa.

Ai udhëzoi që tetë vatra sake (verë orizi) të përgatiten dhe të vendosen në platforma individuale të vendosura prapa një gardhi me tetë porta. Përbindëshi mori karremin dhe vendosi njërën nga kokat e tij nëpër secilën portë. Me këtë shpërqendrim, Susanoo sulmoi dhe vrau kafshën (me shpatën e tij Worochi no Ara-masa[1]), duke prerë secilën kokë dhe më pas vazhdoi të bënte të njëjtën gjë në bisht. Në bishtin e katërt, ai zbuloi një shpatë të madhe brenda trupit të gjarprit të cilën ai e quajti Ame-no-Murakumo-no-Tsurugi. Ai i paraqiti shpatën perëndeshës Amaterasu për të zgjidhur një ankesë të vjetër.

Brezat më vonë, gjatë sundimit të Perandorit të dymbëdhjetë, Keikō, Ame-no-Murakumo-no-Tsurugi iu dha luftëtarit të madh, Yamato Takeru si pjesë e një palë dhuratash të dhëna nga tezja e tij, Yamatohime-no-mikoto, për të mbrojtur nipin e saj në kohë rreziku.

Këto dhurata erdhën në ndihmë kur Yamato Takeru u josh në një kullotë të hapur gjatë një ekspedite gjuetie nga një kryekomandant i pabesë. Lordi kishte shigjeta të zjarrta të hapura për të ndezur barin dhe për të bllokuar Yamato Takeru në fushë në mënyrë që ai të digjej deri në vdekje. Ai gjithashtu vrau kalin e luftëtarit për të parandaluar arratisjen e tij. Me dëshpërim, Yamato Takeru përdori Ame-no-Murakumo-no-Tsurugi për të prerë barin dhe për të hequr karburantin nga zjarri, por duke vepruar kështu, ai zbuloi se shpata i mundësonte që të kontrollonte erën dhe të shkaktonte që ajo të lëvizte në drejtimi i lëkundjes së tij. Duke përfituar nga kjo magji, Yamato Takeru përdori dhuratën e tij tjetër, sulmuesit e zjarrit, për të zmadhuar zjarrin në drejtim të zotit dhe njerëzve të tij, dhe ai përdori erërat e kontrolluara nga shpata për të fshirë flakën drejt tyre. Në triumf, Yamato Takeru riemërtoi shpatën Kusanagi-no-Tsurugi ("Shpatë bariprerës") për të përkujtuar arratisjen dhe fitoren e tij të ngushtë. Përfundimisht, Yamato Takeru u martua dhe më vonë ra në betejë kundër një përbindëshi, pasi injoroi këshillën e gruas së tij për të marrë shpatën me vete.

Statusi i tanishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të refuzimit të priftërinjve Shinto për të treguar shpatën dhe natyrës mjaft të pasigurt të referencave të saj historike, gjendja aktuale e - ose edhe ekzistenca e - shpatës si një objekt historik nuk mund të konfirmohet. Shfaqja më e fundit e shpatës ishte në vitin 2019 kur Perandori Akihito abdikoi nga froni; shpata (si dhe xhevahiri Yasakani no Magatama, vula e fshehtë e Perandorit dhe Vula e Shtetit) ishin të mbështjellura.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nihongi: Chronicles of Japan from the Earliest Times to A.D. 697 (në anglisht). Përkthyer nga Aston, William George. Tuttle Publishing. 2005. Book I, part 1, page 56. ISBN 9780804836746.