Yamata no Orochi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Susanoo duke prerë Yamata no Orochi e vizatuar nga Toyohara Chikanobu

Yamata no Orochi ose shkurt Orochi është një dragua japonezë me 8 koka dhe 8 bishta.[1][2]

Legjenda ishte regjistruar në dy tekste të lashta për mitologjinë dhe historinë japonezë. Kojiki e përshkruan draguan me emrin 八岐遠呂智 dhe Nihon Shoki e shkruan 八岐大蛇. Të dy versione të mitologjisë Orochi, Susanoo është dëbuar nga Qielli pasi mashtroi motrën e saj Amaterasu. Pas dëbimit, Susanoo ballafaqohet me dy “Zotëra të Tokës” (國神, kunitsukami) afër lumit Hi në Provincën Izumo. Ata po qajnë, sepse u detyruan të japin Orochit një nga vajzat e tyre çdo vit për shtatë vjet, dhe tani ata duhet të sakrifikojnë të tetën, Kushinadahime.

Shpata legjendare Kusanagi-no-Tsurugi, e cila erdhi nga bishti i Yamata no Orochi, së bashku me pasqyrën Yata no Kagami dhe xhevahirin ose orbin Yasakani no Magatama, janë tre thesaret e shenjta të Japonisë.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 日本書紀 卷第一, 頭尾各有八岐
  2. ^ 古事記 上卷并序, 身一有八頭八尾