Regalia Perandorake e Japonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imazhe hamendësuese të Tre Thesareve të Shenjta
Prezantimi i shpatës Kusanagi no Tsurugi dhe Yasakani no Magatama në fronëzimin e Perandorit Akihito, 1989

Tre Thesaret e Shenjta (三種の神器, Sanshu no Jingi/Mikusa no Kamudakara) janë regalia perandorake e Japonisë dhe përbëhet nga shpata Kusanagi no Tsurugi (草 薙 劍), pasqyra Yata no Kagami (八 咫 鏡) dhe xhevahiri Yasakani no Magatama (八尺 瓊 勾 玉). Ato përfaqësojnë tre virtytet kryesore: trimëria (shpata), mençuria (pasqyra) dhe dashamirësia (xhevahiri).[1]

Për shkak të statusit legjendar të këtyre sendeve, vendndodhjet e tyre nuk konfirmohen, por zakonisht mendohet se shpata është e vendosur në Tempullin AtsutaNagoya, xhevahiri në Tre Shenjtoret e PallatitKōkyo (Pallati Perandorak në Tokio) , dhe pasqyra është e vendosur në Tempullin IsePrefekturën Mie.[2]

Tradita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 690, prezantimi i këtyre sendeve Perandorit nga priftërinjtë në faltore ka qenë një element qendror i ceremonisë së fronëzimit. Kjo ceremoni nuk është publike, dhe këto sende janë parë nga tradita vetëm nga Perandori dhe disa priftërinj. Për shkak të kësaj, nuk ekzistojnë fotografi ose vizatime të njohura. Dy nga tre thesaret (xhevahiri dhe shpata), si dhe Vula e Fshehur dhe Vula e Shtetit, ishin të pranishëm në abdikimin e Perandorit Akihito më 30 prill 2019.[3] Pasardhësi i Akihito, Naruhito, zyrtarisht i mori në zotërim ato në një ceremoni të shkurtër më 1 maj 2019.[4] Para këtyre ngjarjeve, ato ishin për herë të fundit në publik gjatë pranimit dhe fronëzimit të Akihito më 1989 dhe 1990. Në të gjitha këto raste, ata mbetën të mbështjellë nga pamja në pako ose kuti.

Sipas legjendës, këto thesare u sollën në tokë nga Ninigi-no-Mikoto, paraardhësi legjendar i linjës perandorake japoneze, kur gjyshja e tij, perëndesha e diellit Amaterasu, e dërgoi atë për të qetësuar Japoninë. Këto thesare u thanë përfundimisht se i kaluan Perandorit Jimmu, i cili ishte Perandori i parë i Japonisë dhe ishte gjithashtu stërnipi i Ninigi. Tradicionalisht, ata ishin një simbol i hyjnisë së perandorit si një pasardhës i Amaterasu, duke konfirmuar legjitimitetin e tij si sundimtari kryesor i Japonisë. Kur Amaterasu u fsheh në një shpellë nga vëllai i saj Susanoo-no-Mikoto, duke zhytur botën në errësirë, perëndesha Ame-no-Uzume-no-Mikoto vuri pasqyrën dhe xhevahirin jashtë shpellës dhe e joshi atë nga shpella, nga e cila pikë ajo pa reflektimin e saj dhe u trondit aq sa perënditë mund ta nxirrnin nga shpella. Susanoo më vonë i paraqiti Amaterasus shpatën Kusanagi si një shenjë faljeje; ai e kishte marrë atë nga trupi i një gjarpri me tetë koka, Yamata no Orochi.

Në përfundim të Luftës Genpei më 1185, Perandori tetë vjeçar Antoku dhe regalia ishin nën kontrollin e klanit Taira. Ata ishin të pranishëm kur Taira u mund nga klani rival MinamotoBetejën e Dan-no-ura, e cila u luftua me anije në ngushticat e cekëta Kanmon. Gjyshja e perandorit fëmijë hodhi veten, djalin, shpatën dhe xhevahirin në det për të shmangur kapjen. Pasqyra u rikuperua, por sipas rrëfimit kryesor të betejës, një ushtar i Minamato që u përpoq të hapte me forcë kutinë që përmbante u godit i verbër. Xhevahiri u rikuperua pak më vonë nga zhytësit, por shpata humbi.[5] Ekzistojnë një numër tekstesh mesjetare që lidhen me humbjen e shpatës, të cilat në mënyrë të ndryshme pretendonin se një kopje ishte falsifikuar më pas, ose që vetë shpata e humbur ishte një kopje, ose shpata u kthye në tokë nga forcat e mbinatyrshme.[6]

Zotërimi nga Dinastia Jugore e Regalisë Perandorake gjatë periudhës Nanboku-chō në shekullin e 14-të ka bërë që kronikanët modernë ta përcaktojnë atë si dinastinë e ligjshme për qëllime të emrave të mbretërve dhe gjenealogjisë.

Rëndësia e Regalisë Perandorake për Japoninë është gjithashtu e dukshme nga deklaratat e bëra nga Perandori HirohitoKōichi Kido më 25 dhe 31 korrik 1945 në fund të Luftës së Dytë Botërore, kur ai urdhëroi Mbajtësin e Vulës së Fshehur të Japonisë për t'i mbrojtur ato "me çdo kusht".[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ミニ講話 宮司のいい話 (japonisht).
  2. ^ Sansom, George (1961). A History of Japan 1334–1615 (në anglisht). Stanford University Press. fq. 9. ISBN 0804705259.
  3. ^ McCurry, Justin (2019-04-30). "Japan's emperor Akihito abdicates with message of love". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2019-04-30.
  4. ^ McCurry, Justin (2019-05-01). "Japan welcomes new emperor Naruhito as Reiwa era begins". The Guardian (në anglishte britanike). Marrë më 2019-05-01.
  5. ^ Turnbull, Stephen (2006) Samurai: The World of the Warrior, Osprey Publishing, ISBN 978-1841769516 (pp. 33-38)
  6. ^ Selinger, Vyjayanthi R. (2013) Authorizing the Shogunate: Ritual and Material Symbolism in the Literary Construction of Warrior Order, Brill Academic Publishers, ISBN 978-9004248106 (pp. 114-118)
  7. ^ Kido Koichi nikii, Tokyo, Daigaku Shuppankai, 1966, pp.1120–21.