Yamato Takeru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Yamato Takeru në Ōtori taisha

Yamato Takeru (Japonisht: ヤマトタケルノミコト Yamato Takeru no Mikoto), fillimisht Princi Ousu (小碓命 Ousu no Mikoto, ishte një princ legjendar japonez i dinastisë Yamato, djali i Perandorit Keikō, i cili tradicionalisht llogaritet si Perandori i 12-të i Japonisë. Emri i tij i shkruar në kanji mund të ndryshojë, në Nihon Shoki shkruhet 日本 武 尊 dhe në Kojiki është 建 命.

Historia e jetës dhe vdekjes së tij tregohet kryesisht në kronikat japoneze Kojiki (712) dhe Nihon Shoki (720), por përmendet gjithashtu në Kogo Shūi (807) dhe disa histori si Hitachi no Kuni Fudoki (常陸国風土記) (721). Një nga djemtë e tij u bë Perandori Chūai, perandori i 14-të i Japonisë.

Historia e tij është e pasigurt, por bazuar në kronikat mund të llogaritet jeta e tij. Ai lindi rreth vitit 72 dhe vdiq më 114. Detajet janë të ndryshme midis dy librave, dhe versioni në Kojiki supozohet se është besnik ndaj formës së vjetër të kësaj legjende.

Transmetime legjendare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yamato Takeru i veshur si një shërbëtore, duke u përgatitur të vriste udhëheqësit Kumaso. Shtypje druri në letër. Yoshitoshi, 1886.
Yamato Takeru duke sulmuar udhëheqësin Kumaso.

Princi Takeru vrau vëllain e tij të madh Princin Ōusu (大 碓 皇子, Ōusu no Miko). Babai i tij, perandori Keikō, i druhej temperamentit të tij brutal. Për ta mbajtur atë në distancë, babai e dërgoi në Provincën Izumo, sot në pjesën lindore të Prefekturës Shimane dhe më pas në tokën e Kumaso, sot Prefektura Kumamoto. Sidoqoftë, Takeru arriti të mposhtte armiqtë e tij, në rastin e fundit duke u veshur si një shërbëtore në një aheng pijesh. Një nga armiqtë që mundi e lavdëroi dhe i dha titullin Yamato Takeru, që do të thotë Trimi i Yamatos. Por mendja e perandorit Keikō ishte e pandryshuar.

Keikō dërgoi Yamato Takeru në tokën lindore, njerëzit e së cilës nuk iu bindën oborrit perandorak. Yamato Takeru takoi tezen e tij Princeshën Yamato-hime, priftëresha më e lartë e Amaterasutempullin Ise (në [[Provinca Ise|Provincën Ise]) dhe u hidhërua, "babai im do të dëshironte që unë të vdisja?" Princesha Yamatohime-no-mikoto i tregoi dhembshuri dhe i huazoi një shpatë të shenjtë me emrin Ame no Murakumo no tsurugi (Kusanagi no tsurugi), të cilën Susanoo, vëllau i perëndeshës Amaterasu, e gjeti në trupin e gjarprit të madh me tetë koka, Yamata no Orochi. Yamato Takeru shkoi në tokën lindore. Ai e humbi gruan e tij Oto tachibana-hime gjatë një stuhie kur ajo sakrifikoi veten për të qetësuar zemërimin e perëndisë së detit. Ai mundi shumë armiq në tokën lindore dhe legjenda thotë se ai dhe një plak vendas krijuan sedōka e parë në Provincën Kai me malin Tsukuba (tani në Prefekturën Ibaraki) si temë. Kur u kthye, ai blasfemoi një perëndi vendas të malit Ibuki, i cili ulet në kufirin e Provincës Ōmi dhe Provincës Mino. Perëndia e mallkoi me sëmundje dhe ai u sëmur.

Historia më sipër gjendet në Kojiki. Në versionin Nihon Shoki, babai dhe Yamato Takeru mbajnë një marrëdhënie të mirë.

Sipas burimeve tradicionale, Yamato Takeru vdiq në vitin e 43-të të mbretërimit të Perandorit Keikō. Pasuritë e princit të vdekur u mblodhën së bashku me shpatën Kusanagi; dhe e veja e tij e nderoi kujtimin e tij në një faltore në shtëpinë e saj. Disa kohë më vonë, këto relike, përfshirë shpatën e shenjtë, u zhvendosën në vendin e tanishëm të tempullit Atsuta.

Yamato Takeru besohet të ketë vdekur diku në Provincën Ise. Sipas legjendës, emri i Prefekturës Mie rrjedh nga fjalët e tij të fundit. Pas vdekjes shpirti i tij u shndërrua në një zog të madh të bardhë dhe fluturoi larg.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Një nga paraqitjet e Yamato Takeru u tregua në vëllimin "Grasscutter" të serisë së romanit grafik të Stan Sakai, Usagi Yojimbo, si dhe legjenda se si Kusanagi no Tsurugi u transferua në tempullin Atsuta.
  • Libri i dytë i trilogjisë The Jade të Noriko Ogiwara, Shpata e Pasqyrës dhe Princi i Hijes, është një ritregim i legjendës së Yamato Takeru. Romani ndjek Oguna, gjithashtu i njohur si Princ Ousu, një nga dy protagonistët kryesorë.
  • Yamato Takeru shihet në një ëndërr në epilogun e "Princesha e Artë", një nga Novelat e Ndryshimit. Vetë shpata është pika kryesore e komplotit.
  • Në serinë Digimon Adventure, dy nga personazhet kryesore janë vëllezër, dhe emrat e tyre janë një referencë për Yamato Takeru: Yamato Ishida dhe Takeru Takaishi.