Kutërmani (monument natyre)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamje nga Kutërmani, Librazhd.

Kutërmani është një monument natyre që ndodhet në fshatin Kuturman, rrethi i Librazhdit, Shqipëri.[1]

Ka një sipëfaqe prej 3,600.00 ha. Është pjesërisht i dëmtuar dhe i tejshfrytëzuar, megjithëkëtë zona paraqet vlerat e përfaqësimit të gjerë të pyllit të dushkut, të florës dhe faunës së tij. Është përdorur si rezervat për gjuetinë e derrit të egër (Sus scrofa), lepurit, thëllëzës, etj.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RRJETI I ZONAVE TE MBROJTURA NE SHQIPERI" (PDF). mjedisi.gov.al. mjedisi.gov.al. Marrë më 17 shtator 2016.
  2. ^ "Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura në Shqipëri". akzm.gov.al. akzm.gov.al. Marrë më 24 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Coordinates: 41°12′0″N 20°15′0″E / 41.20000°N 20.25000°E / 41.20000; 20.25000