Jump to content

KwaNdebele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KwaNdebele
1981–1994
Flag of KwaNdebele
Flamuri
Coat of arms e KwaNdebele
Stema
Location of KwaNdebele (red) within South Africa (yellow).
Location of KwaNdebele (red) within South Africa (yellow).
GjendjaBantustan
KryeqytetiKwaMhlanga
Gjuhët e zakonshmeNdebele Jugore
Ndebele Veriore
Sepedi
Qeveria
Historia 
• Vetëqeverisja
1 April 1981
• Riintegrimi në Afrikën e Jugut
27 Prill 1994
Sipërfaqja
1980[1]1,970 km2 (760 sq mi)
Popullsia
• 1980[1]
156,380
• 1991[2]
404,246
Ekonomia
MonedhaRandi jugafrikan
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Republika e Afrikës së Jugut
Republika e Afrikës së Jugut


KwaNdebele (Shqip: KuaNdebele) ishte një bantustanAfrikën e Jugut, i dëshiruar nga qeveria e aparteidit si një atdhe gjysmë i pavarur për popullin Ndebele . Atdheu u krijua kur qeveria e Afrikës së Jugut bleu 19 ferma të bardha dhe instaloi një qeveri. 

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bantustanit iu dha vetëqeverisja në prill të vitit 1981. Siyabuswa u caktua si kryeqyteti i saj, por në 1986 kryeqyteti u zhvendos në KwaMhlanga . Legjislatura e KwaNdebeles shprehu interes për të kërkuar pavarësinë (si në rastet e Transkeit, Bophuthatswanës, Vendës dhe Ciskeit ) në maj 1982 dhe u bënë disa përgatitje, por një mungesë e dukshme qëndrueshmërie në çështjet ekonomike së bashku me mosmarrëveshjet për tokën e penguan këtë të ndodhte. [3] [4]

KwaNdebele u riintegrua në Afrikën e Jugut pas zgjedhjeve të para demokratike të 27 prillit 1994. Tani është pjesë e provincës Mpumalanga .

Rrethet në vitin 1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethet e bantustanit dhe popullsia në regjistrimin e vitit 1991. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sally Frankental; Owen Sichone (2005). South Africa's Diverse Peoples: A Reference Sourcebook. ABC-CLIO. fq. 187. ISBN 978-1-57607-674-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Census > 1991 > RSA > Variable Description > Person file > District code". Statistics South Africa - Nesstar WebView. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2016. Marrë më 18 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ William J. Pomeroy. Apartheid, Imperialism and African Freedom. New York: International Publishers. 1986. pp. 12-13.
  4. ^ Richard L. Abel. Politics by Other Means: Law in the Struggle Against Apartheid, 1980-1994. New York: Routledge. 1995. p. 438.