Kwame Nkrumah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kwame Nkrumah
Kwame Nkrumah (JFKWHP-AR6409-A).jpg
President i parë i Republikës se Ghanës
Në zyrë
1 korrik 1960 – 24 shkurt 1966
PasardhësiPosti u krijua
Pasuar ngaJoseph Ankrah
Kryeministër i Ghanës
Në zyrë
6 mars 1957 – 1 korrik 1960
PasardhësiPosti u krijua
Pasuar ngaKofi Abrefa Busia
Të dhënat vetjake
Lindur më18 Shtator 1909(1909-09-18)
Nkroful Bregu i Artë (koloni britanike)
Vdiq më27 Prill 1972 (62 vjeç)
Bukuresht (Republika socialiste e Rumanisë),
KombësiaGhanez
Partia politikeConvention People's Party
Bashkëshortja/etFathia Nkrumah
ProfesioniMësues

Kwame Nkrumah (* 21 shtator 1909Nkroful, Kolonia Britanike; † 27 prill 1972 në Bukuresht, Rumani) ishte kan nje politikan independentist dhe panafrikanist i cili udhëhoqi Ghanën e pavarur, në fillim si Kryeministër nga viti 1957 deri në vitin 1960, pastaj si president i Republikës nga viti 1960 deri në vitin 1966.