Kweku Turkson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kweku Turkson
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosef Kweku Bo Turkson
Datëlindja12 mars 1986
VendlindjaSolna, Suedi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor / Sulmues
Karriera rinore
1991-1999Vasalunds IF
2000–2001IF Brommapojkarna
2002Vasalunds IF
2003AIK Fotboll
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2003–2004AIK Fotboll3(0)
2005Nyköpings BIS
2006Spårvägens FF
2007Väsby United
2008Akropolis IF
2009Hammarby TFF5(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Kweku Turkson (sqt.: Kwiku Texon; lindi më 12 mars 1986) është futbollistë suedezë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 prill 2003, Turkson bëri debutimin e tij për klubin AIK Fotboll në ndeshjen 3-0 kundër Örgryte IS. Ai është lojtari më i ri që ka luajtur në Allsvenskan pas Alexander Östlund dhe Tommy Stenborg. Ai bëri dy lëvizje të tjera për AIK dhe luajti vetëm 45 minuta në Allsvenskan. Në vitin 2005 ai luajti për Rangers, njëkohësish futbollisti Bojan Djordjiç luajti për klubin. Rangers pati interes për Turkson, por transferimi u mbyll para se të bëhet marrëveshja. Në vitin 2007, ai luajti për Akropolis IF.[1] Më 2009 luajti për Hammarby TFF.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllai i tij Kwamena Turkson fitoi dy medalje bronz në boks dhe daja e tij Robert William Turkson Jr. luajti futboll në Gana.

Ai u rrit në lagjen e Stokholmit Rinkeby dhe luajti disa vite me Martin Mutumba në Vasalunds IF dhe AIK.[3] Babai i Turksonit është ganezë, ndërsa nëna e tij është suedeze.[4].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kweku Turkson spelar för Väsby United". svenskafans.com. 5 shkurt 2007. Marrë më 17 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kweku Turkson, #90". bajenstatistik.se. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2012. Marrë më 17 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "17-åring hoppas på allsvensk debut". sydsvenskan.se. 22 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2014. Marrë më 16 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "KWEKU TURKSON - TREDJE YNGSTA AIK-DEBUTANTEN". aik.se. 2007. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2014. Marrë më 16 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)