Jump to content

Lëngu i mollës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëng molle me 3 mollë
Lëngu i pasterizuar i mollës, nga i cili janë hequr pektina dhe niseshtja, në një shishe plastike

Lëngu i mollës është një lëng frutash i bërë nga bluarja dhe shtypja e një molle. Lëngu i përfituar mund të trajtohet më tej me pasterizime enzimatike dhe centrifugale për të hequr niseshten dhe pektinën, e cila mban grimcat e imëta në pezullim dhe më pas të pasterizohet për paketim në enë qelqi, metali ose sistemi të përpunimit aseptik, ose të trajtohet më tej nga proceset e dehidrimit derisa të koncentrohet.

Lëng molle Russet nga Bolney, Mid Sussex, Angli, në një gotë.

Për shkak të pajisjeve komplekse dhe të kushtueshme që kërkohen për nxjerrjen dhe pastrimin e lëngut nga mollët në vëllim të madh, lëngu i mollës normalisht prodhohet në treg. Në Shtetet e Bashkuara, lëngu i freskët i pa filtruar i mollës bëhet nga operacione më të vogla në zona me prodhim të lartë molle, në formën e mushtit të mollës së pakulluar. Lëngu i mollës është një nga lëngjet më të zakonshme të frutave në botë, me prodhim botëror të udhëhequr nga Kina, Polonia, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania.[1]

Mollët e përdorura për lëng molle zakonisht korren midis shtatorit dhe mesit të nëntorit në hemisferën veriore dhe midis shkurtit deri në mes të prillit në hemisferën jugore. Një kultivar i zakonshëm që përdoret për lëng molle është McIntosh. Përafërsisht dy mollë të mesme McIntosh prodhojnë rreth 200 mililitra të lëngut. Pasi të jenë mbledhur mollët, ato lahen dhe transportohen në impiantin e përpunimit. Mollët shtypen dhe lëngëzohen menjëherë për të shmangur prishjen.[2] Në varësi të ndërmarrjes dhe produktit përfundimtar, mollët mund të përpunohen në mënyra të ndryshme para se t’i shtypni. Lëngu i mollës filtrohet më pas, me numrin e grimcave të ngurta që mbeten pjesërisht duke përcaktuar ndryshimin midis lëngut të mollës dhe mushtit të mollës. Në rastet kur lëngu i mollës trajtohet enzimatikisht, klasa tipike e enzimave të përdorura janë pektinazat.[3]

Për shkak se lëngu i mollës është acid, zakonisht me një pH prej 3.4, ai mund të pasterizohet për më pak kohë ose në temperatura më të ulëta se shumë lëngje të tjerë. Për këtë qëllim, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave rekomandon kohët dhe temperaturat e mëposhtme të përpunimit termik në mënyrë që të arrihet një ulje 5- log e Cryptosporidium parvum pasi ky parazit është më rezistent ndaj nxehtësisë se E.coli 0157:[4]

 • 160 °F (71 °C) për të paktën 6 sekonda,
 • 165 °F (74 °C) për të paktën 2.8 sekonda,
 • 170 °F (77 °C) për të paktën 1.3 sekonda,
 • 175 °F (79 °C) për të paktën 0.6 sekonda,
 • 180 °F (82 °C) për të paktën 0.3 sekonda,

Lëngu i papasterizuar dhe sëmundjet e transmetuara nga ushqimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 2000 deri në 2010 ka pasur mbi 1700 raste në Amerikën e Veriut të sëmundjeve që lidhen me pirjen e lëngut të pasterizuar dhe mushtave. Patogjenët që lidhen me këto sëmundje të transmetuara nga ushqimi përfshinin parazitë, baktere dhe viruse. Patogjenët më të zakonshëm ishin E.coli 0157 dhe 0111, Salmonella, Cryptosporidium, Clostridium botulinum dhe Hepatiti A. Patogjenët mund të përhapen në një numër mënyrash, të tilla si ndotja ku rritet fruti, duke u bartur në kontejnerë të kontaminuar ose për shkak të trajtimit dhe larjes së dobët.[5]

Lëngu i mollës është 88% ujë dhe 11% karbohidrate (përfshirë 9% sheqerna), me përmbajtje të papërfillshme të proteinave ose yndyrës.[6] Një sasi referimi prej 100 ml lëng molle e pa ëmbëlsuar furnizon 46 kalori dhe nuk ka përmbajtje të rëndësishme të asnjë mikroelementësh.

Lëngu i freskët i mollës kërkon ftohje. Shishet e mbyllura me lëng molle të konservuar mund të ruhen në një vend të errët dhe të freskët, të tilla si qilar ose dollap, për të vonuar degradimin e produktit.[7] Pamja, struktura ose shija e lëngut mund të ndryshojë me kalimin e kohës.

Sapo të hapet paketa e lëngjeve, ose nëse nuk është mbyllur dhe transportuar pa pasur nevojë për ftohje nga prodhuesi, duhet të mbyllet fort dhe të ftohet në frigorifer për të shmangur ndotjen nga mikroorganizmat siç janë bakteret.[8] Temperatura ideale e ruajtjes për lëngun e mollës është midis 0 °C (32 °F) dhe 4 °C (39 °F).

Përderisa lëngu i mollës në përgjithësi i referohet produktit të filtruar, të pasterizuar të shtypjes së mollës, një version i pafiltruar dhe nganjëherë i papasterizuar i lëngut zakonisht njihet si "musht molle" në Shtetet e Bashkuara dhe pjesë të Kanadasë. Duke kërkuar të përfitojnë nga kjo, disa prodhues të lëngut të filtruar dhe të pastruar (përfshirë varietetet e gazuara) etiketojnë dhe shesin produktin e tyre si "musht molle". Dallimet ligjore nuk janë universale dhe të pakapshme për t'u zbatuar.[9]

Kudo në botë, veçanërisht në Zelandën e Re, Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, termi i thjeshtë musht i referohet lëngut të thartuar të frutave, i bërë zakonisht nga mollët, por edhe nga dardhat; kjo pije alkoolike njihet si musht i fortë në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut.

 1. ^ USDA Foreign Agricultural Service. World Apple Juice Situation. 2004-2005. Retrieved 2008-02-20.
 2. ^ "Code of Practice for the Production and Distribution of Unpasteurized Apple and Other Fruit Juice/Cider in Canada 5.2 Fruit Storage Practices". Canadian Food Inspection Agency (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2015. Marrë më 1 maj 2015.
 3. ^ Madden, Dean (dhjetor 2000). "Enzymes in Fruit Juice Production" (PDF). National Center for Biotechnology Education (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2017-05-17. Marrë më 9 shtator 2017.
 4. ^ "FDA Pasteurization Regulation" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 27 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Unpasteurized Fruit Juices and Ciders" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 27 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Apple juice, canned or bottled, unsweetened, without added ascorbic acid per 100 ml" (në anglisht). Nutritiondata.com, Conde Nast; from the USDA National Nutrient Database, SR-21. 2018. Marrë më 5 shkurt 2020.
 7. ^ "How Long Does Fruit Juice Last? Shelf Life, Storage, Expiration". Eat By Date (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2016-05-26. Marrë më 2016-05-29.
 8. ^ "How Long to Keep/Best Way to Store Apple Juice, Commercially Canned Or Bottled, Sold Unrefrigerated — Unopened". www.stilltasty.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-06-09. Marrë më 2016-05-29.
 9. ^ What's the difference between apple juice and apple cider?