Lëvizja e rezistencës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grup muxhahidinësh afganë, të cilët konsideroheshin si luftëtarë të lirisë nga vendet perëndimore, tetor 1987.

Lëvizja e rezistencës është një grup i organizuar njerëzish që përpiqen t'i rezistojnë qeverisë ose një fuqie pushtuese, duke shkaktuar përçarje dhe trazira në rendin dhe stabilitetin civil. Një lëvizje e tillë mund të kërkojë të arrijë qëllimet e saj ose nëpërmjet përdorimit të rezistencës jo të dhunshme (nganjëherë e quajtur rezistencë civile), ose përdorimit të forcës, qoftë e armatosur ose e paarmatosur. Në shumë raste, si për shembull në Shtetet e Bashkuara gjatë Revolucionit Amerikan,[1] ose në Norvegji në Luftën e Dytë Botërore, një lëvizje rezistence mund të përdorë metoda të dhunshme dhe jo të dhunshme, zakonisht duke vepruar nën organizata të ndryshme dhe duke vepruar në faza ose gjeografike të ndryshme. zona brenda një vendi.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The often-overlooked nonviolent roots of the American Revolution". pri.org. 4 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ On the relation between military and civil resistance in occupied Norway 1940–45, see Magne Skodvin, "Norwegian Non-violent Resistance during the German Occupation", in Adam Roberts (ed.), The Strategy of Civilian Defence: Non-violent Resistance to Aggression, Faber, London, 1967, pp. 136–53. (Also published as Civilian Resistance as a National Defense, Harrisburg, US: Stackpole Books, 1968; and, with a new Introduction on "Czechoslovakia and Civilian Defence", as Civilian Resistance as a National Defence, Harmondsworth, UK/Baltimore, US: Penguin Books, 1969. ISBN 0-14-021080-6.)