Jump to content

LP (këngëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
LP
LP duke performuar në WTMD#First Thursday Concerts in the Park në Canton, Baltimore, Maryland në Qershor të vitit 2014.
U lind nëMarch 18, 1981 (age 36)
Long Island, New York, United States
Emrat e tjerëLaura Pergolizzi
ProfesioniKëngëtare

Laura Pergolizzi (e lindur më 18 mars 1981)[1] është një këngëtare dhe kompozitore alternative amerikane, fillimisht nga Long Island, Nju Jork, e cili performon nën emrin skenik LP. Ajo u transferua në Los Anxheles në vitin 2010.[2] Ajo ka lëshuar tre albume dhe një EP. Si një kompozitore, ajo ka shkruar për Cher, Rihanna, Backstreet Boys dhe Christina Aguilera, ndër të tjera.[3]

Jeta e hershme dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pergolizzi është me origjinë Italian, gjyshërit e saj janë nga Napoli dhe Palermo, respektivisht.[4] Pas diplomimit nga shkolla e mesme Walt Whitman në vitin 1996, LP shkoi në New York City nga stacioni Huntington NY dhe miratoi emrin "LP" gjatë asaj kohe.[5] David Lowery i grupit Cracker pa shfaqjen e LP dhe e paraqiti atë te "Hirushja", një këngë e fshehur në albumin e vitit 1998 të albumit, Blues i Gentleman's. Lowery ndoqi prodhimin e albumit debutues të LP-së, Heart-Shaped Scar, i lëshuar në vitin 2001 përmes Koch Records.

Albumi i dytë i LP-së, Suburban Sprawl & Alcohol, u lançua në qershor të vitit 2004 përmes Lightswitch Records. Në procesverbal, ajo bashkëpunoi me këngëtaren dhe producentin e muzikës Linda Perry. Megjithatë, përkundër turneut të gjerë për të promovuar publikimet dhe kritikat pozitive nga kritikët e muzikës, albumi nuk arriti të përhapej shumë.[6]

Gjatë vitit 2009, LP filloi të shkruante këngë për artistë të tjerë, duke përfshirë edhe disa këngë që përfunduan në albumin e Heidi Montag, Warning Music, Superficial.[7][8] LP ishte bashkëautore e single-it, "More is more", si dhe gjurmët e albumit, "Twisted", "Hey Boy" dhe "Love It or Leave It". Ajo gjithashtu bashkë-shkruajti këngë të tjera dhe me Montag, të tilla si Cathy Dennis, "Look How I'm Doin'", "I Do This" dhe "Who's That Girl". Një këngë që LP shkroi me Alexander Kronlund, "Standing Where You Left Me", u lançua në albumin debutues të Erik Hassle.

Në vitin 2006, LP u shfaq në konferencën e muzikës South by Southwest dhe thuhet se ndezi një luftë oferte midis labelave të mëdha muzikore, përfundimisht duke u nënshkruar nga L.A. Reid në rekord të grupit muzikor Island Def Jam, pjesë e Grupit Universal Music. Megjithatë, për shkak të dallimeve artistike LP la kontratën. Ajo nënshkroi me SoBe Entertainment në vitin 2007, një label rekord të pavarur, me albumin që ajo kishte shkruar në labelin kryesorë. "Love Will Keep You Up All Night", një nga gjurmët që ajo kishte shkruar në ishullin Def Jam Music Group me Billy Mann, u lançua në fund të vitit 2007 në albumin Backstreet Boys, Unbreakable. LP shkroi dhe performoi "Wasted", nga albumi i tyre Suburban Sprawl & Alcohol, e cili ishte tema kryesore për një shfaqje televizive, South of Nowhere, në The N, e njohur aktualisht si TeenNick. The Hills of MTV gjithashtu shfaqën këngën e LP-së "Damage is Done" në mes të vitit 2010, dhe ajo u laçua në iTunes.

Në gusht të vitit 2010, u njoftua se LP kishte firmosur me shtepinë e regjistrimit Red One. Kënga e Rihannës, 'Cheers(Drink to That)', u lançua më 12 nëntor 2010,dhe LP ishte bashkautore, në albumin "Def Jam", i cili u paraqit me këtë këngë. "Cheers" përmban një fiksion vokal të interpretuar nga LP (marrë nga "I'm with you" Avril Lavigne). Në një intervistë për MTV News në vitin 2010, Rihanna tha: "Unë e dua atë këngë (" Cheers ") Kjo është një nga këngët e mia të preferuara në album, që ju bën të ndjeheni sikur po festoni. Të jep ndjesinë sikur do të dalësh dhe të pish. ...Njerëzit mezi presin fundjavën.

Në qershor të vitit 2011, LP bashkë-shkroi "Affraid to Sleep", e cila u performua nga finalisti Vicci Martinez i NBC në The Voice dhe arriti në vendin e dhjetë në iTunes Top Singles Chart. Në shtator të vitit 2011, LP nënshkroi një marrëveshje me Warner Bros. Records. Menjëherë pas kësaj, "Into the Wild", e shkruar dhe e performuar nga LP, u përdor në mënyrë të dukshme në një fushatë reklamimi televizive kombëtare Citibank. Në prill të vitit 2012, LP lançoi ​​albumin e tyre të parë të madh , Into the Wild: Live në EastWest Studios, një shfaqje e gjallë e pesë këngë dhe filloi turne gjerësisht duke përfshirë festivalet si SXSW, Bonnaroo, Lollapalooza, Bumbershoot, Tropfest as Si dhe Sonic Boom të Tokios dhe Hyde Park në Londër. Në vitin 2012, ajo u bë ambasadori i parë Martin Guitar.[9]

Në maj të vitit 2012, LP u shpall si Artistja e javës në revistën prestigjoze Vogue. Gjatë dy viteve të ardhshme, ajo përfundoi regjistrimin e albumit të tyre të tretë që përfshinte bashkëpunime me Billy Steinberg, Isabella "Machine" Summers (nga Firence dhe Machine), Josh Alexander, Claude Kelly, Justyn Pilbrow, Carl Ryden dhe Rob Kleiner. Ai album u prodhua nga Rob Cavallo, kryetar dhe producent i Warner Bros Records. Më 1 prill 2014, u njoftua se albumi i tretë i albumit të plotë të LP-së do të titullohej Forever for Now dhe ishte planifikuar të lëshohej më 3 qershor 2014. Albumi u promovua nga "Night Like This" Pas albumit, një single i dytë, "Someday", u lançua në qershor të vitit 2014 në Kanada. Më 16 shtator 2014, një video muzikore për "Tokyo Sunrise" u shfaq zyrtarisht në faqen e internetit të revistës Time.

Në shtator të vitit 2015, u lançua kënga "Muddy Waters", single-i i parë i albumit të katërt të LP-së, Në qershor të vitit 2016, kjo këngë shfaqet në skenë mbyllëse të dhunshme dhe të ngarkuar emocionalisht të sezonit katër të finales së serisë origjinale të Netflix, Orange Is The New Black. Në nëntor, u lëshua edhe single i dytë, i titulluar "Lost on You", ndërsa LP mbajti një rezidencë në klubin No Vacancy. Të dy këngët dalin nga një bashkëpunim me Mike Del Rio. Një EPme titull Death Valley u lançua më 17 qershor të vitit 2016.

LP është në një lidhje me këngëtaren Lauren Ruth Ward që prej vitit 2015. Ato u fejuan më 7 Korrik pka para se të performonin në Cognac, Francë. Kënga "Lost on You" është rreth ndarjes së saj me ish të dashurën Tamzin Brown.

 1. ^ "Listen Up: LP". Elle. 30 gusht 2012. Marrë më 14 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gumbrecht, Jamie (24 prill 2012). "Songwriter LP goes into the wild -- as a singer". CNN. Marrë më 14 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Graff, Gary (3 qershor 2014). "LP focuses on LP with First Album in a Decade". Billboard. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ ""Nata dai locali di New York mi nutro di pop senza confini" - La Stampa". Lastampa.it. Marrë më 2017-06-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Not a tomboy in a dress: after walking away from a contract at Island Records, lesbian rocker LP returns to her androgynous roots with her anticipated third album". thefreelibrary.com. Marrë më 14 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Marti, Kris Scott (27 tetor 2004). "AfterEllen.com - Review of LP's Suburban Sprawl & Alcohol". afterellen.com. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2007. Marrë më 5 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Harmsworth, Andrei (23 prill 2017). "Laura Pergolizzi Q&A on sexuality and the music biz". www.metroguiltypleasures.com. Guilty Pleasures. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 4 maj 2017. You've also written for an eclectic mix of artists, from Rihanna to Heidi Montag. How did that come about?
  No offence to Heidi, she's lovely, but I didn't write with her. A few of the songs I had, she just cut.
  {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Lansky, Sam (28 shtator 2012). "In Defense Of Heidi Montag's 'Superficial'". www.idolator.com. Idolator. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 4 maj 2017. Contributors to the album include The Runners (Rihanna, Cher Lloyd), Kool Kojak (Ke$ha, One Direction), Steve Morales (Enrique Iglesias, Celine Dion), Stacy Barthe (Katy Perry, Brandy), Chris Rojas (Pink, Sophie Ellis-Bextor) and Laura Pergolizzi (Christina Aguilera, Rita Ora). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Martin Guitar Ambassador". iamlp.com. 10 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2013. Marrë më 14 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të Jasthme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]