LaMia Airlines Flight 2933

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Copëra.

LaMia Airlines Flight 2933 u rrëzua më 28 nëntor 2016 ku aeroplani po trasportonte skuadrën braziliane Chapecoense nga Santa Cruz de la Sierra, BoliviAeroportin Ndërkombëtarë José María Córdova, Medellín, Kolumbi. Skuadra ishte gjatë rrugës për të luajtur kundër Atlético Nacional.[1][2][3] Në këtë aksident shpëtuan shtatë persona, por një person vdiq më vonë në spital.

Lojëtarët të cilët kanë shpëtuar janë Alan Ruschel, portieri Follmann (i cili njëra këmbë i'u është prerë për shkakë lëndimeve që kishte) dhe Neto. Të tjerët të cilët kanë shpëtuar ishte një gazetarë, Rafael Henzel of Rádio Oeste, dhe dy persona të cilët ishin në ekipin e fluturimit: Ximena Suárez dhe Erwin Tumiri, të dy janë bolivianë.[4] Portieri Danilo shpëtoi, por më vonë vdiq në spital.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lafuente, Javier; Marcos, Ana (29 nëntor 2016). "Un avión que transportaba al equipo de fútbol brasileño del Chapecoense sufre un accidente en Colombia". El País (në spanjisht).
  2. ^ "Plane Carrying Football Players From Brazil Crashes In Colombia". NDTV. 29 nëntor 2016. Marrë më 29 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Plane carrying Brazilian football team Chapecoense crashes in Colombia". The Guardian. Marrë më 29 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Cambará, Pablo (29 nëntor 2016). "Confirman un segundo sobreviviente boliviano". El Deber (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2016. Marrë më 29 nëntor 2016.
  5. ^ "Trágico accidente cerca de Medellín del avión que transportaba al equipo brasileño Chapecoense deja 76 muertos". BBC World (në spanjisht). 29 nëntor 2016. Marrë më 29 nëntor 2016.