Ladislav Ilçiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ladislav Ilčić (4 gusht 1970), është një politikan kroat dhe ish-violinist, i cili aktualisht është anëtar i Parlamentit Evropian që nga viti 2021.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ladislav Ilçiq ka lindur në Varazhdin më 4 gusht 1970. [1]

Babai i tij, Stanko Ilçiq, është mjek dhe ish-drejtor i Qendrës Shëndetësore të Varazhdinit, i njohur gjithashtu si udhëheqës i korit të kishës së Varazhdinit Chorus liturgicus dhe bashkëpunëtor i gjatë i dioqezës së Varazhdinit. [2]

Ai u diplomua në Akademinë e Muzikës në Zagreb, ku më pas kreu studimet pasuniversitare, i specializuar për të luajtur violinë. Ai u bashkua me ansamblin e përhershëm të orkestrës simfonike të transmetuesit shtetëror të radiotelevizionit HRT. [3] Ai ishte një anëtar i rastësishëm i grupit mariachi "El Combo". [4]

Në vitin 2006 është bashkëthemelues dhe në vitin 2008 kryetar i organizatës që punon për fëmijë “GROZD”. Ai gjithashtu u bë instruktor i kurseve paramartesore. Ai ishte një nga nismëtarët e fushatës masive për mbledhjen e nënshkrimeve për referendum që do të krijonte një ndalim kushtetues ndaj martesave të të njëjtit seks . [5] [6]

Ai është president i Partisë Lisi - Lëvizja për një Kroaci të Suksesshme, e cila bashkon partitë politike, shoqatat qytetare dhe individë të krishterë tradicionalisht, konservatorë, kombëtarë dhe demokratikë. Ai ishte mbajtësi i listës së Dushkut në zgjedhjet e para kroate për Parlamentin Evropian në vitin 2013 . Në të njëjtin vit ai ishte kandidat i Dushkut në zgjedhjet për kryetar të Varazhdinit, ku fitoi vendin e katërt me 7,89% të votave.

Ai ishte kryetar i Komisionit për Arsim, Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në Këshillin Bashkiak të Varazhdinit . [7]

Ai më pas prezantoi partinë e tij në Koalicionin Patriotik të krijuar rreth Bashkimit Demokratik Kroat . Nga lista në zgjedhjet e vitit 2015 Ilçiq u zgjodh deputet i Kuvendit të Kroacisë . [8] Ai qëndroi në parlamentin kroat deri në vitin 2016. [9] Më vonë ai nuk pati sukses në zgjedhjet brenda komisioneve të organizuara nga partitë e djathta.

Më 1 korrik 2021, Ilçiq u bë deputet i Parlamentit Evropian për të zëvendësuar Ruzha Tomashiqin, e cila kishte dhënë dorëheqjen. [10] [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ladislav Ilčić". europarl.europa.eu. Marrë më 2021-07-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/234148/Brat-i-sestra-predvodnici-borbe-protiv-zdravstvenog-odgoja.html Preuzeto 7. srpnja 2013.
 3. ^ http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/234148/Brat-i-sestra-predvodnici-borbe-protiv-zdravstvenog-odgoja.html Preuzeto 7. srpnja 2013.
 4. ^ "El Combo". 2013-05-26. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2013. Marrë më 2022-06-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "GROZD : Glas roditelja za djecu - O nama". 2013-11-16. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2013. Marrë më 2022-06-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ http://www.vecernji.hr/vijesti/leko-primio-potpise-u-saboru-ne-dajemo-vrijednosne-sudove-clanak-569374 Leko primio potpise Preuzeto 7. srpnja 2013.
 7. ^ http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/269165/Ladislav-Ilcic-dobio-posao-u-Gradskom-vijecu-Varazdina.html Preuzeto 7. srpnja 2013.
 8. ^ "Donosimo pregled svih kandidata koji su izborili mjesto u Saboru" (në kroatisht). vecernji.hr. 9 nëntor 2015. Marrë më 2015-11-09.
 9. ^ "Ladislav Ilčić" (në kroatisht). sabor.hr. Marrë më 2021-07-02.
 10. ^ "Ladislav Ilčić". europarl.europa.eu. Marrë më 2021-07-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ruža Tomašić odlazi u mirovinu, u Europskom parlamentu je mijenja Ladislav Ilčić" (në kroatisht). n1info.com. 25 qershor 2021. Marrë më 2021-07-02.