Lars Johan Hierta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lars Johan Hierta

Lars Johan Hierta (22 janar 1801 – 20 nëntor 1872) ishte botues i gazetës, politikanë dhe binezmen suedezë. Ai është i njohur si themelues i gazetës Aftonbladet.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lars lindi në një familje fisnike në Uppsala. Ai ishte djali i Carl Didrik Hierta dhe Hedvig Johanna Schméer. Ai filloi studimet e tij në Universitetin e Uppsalës në vitin 1814. Në kohën e vdekjes së tij, Lars ishte personi më i pasur në Suedi.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1833, Lars u martua me Wilhelmina Fröding dhe së bashku kanë pasur pesë fëmijë.